O spektaklu

"Cylia" - spektakl dla dzieci

Terminy zrealizowane:

26.11.2017 godz. 10.30, 13.00,16.30
27.11.2017 godz. 9.00, 11.30,18.00

Zobacz ręcznie wykonane kostiumy sceniczne inspirowane barokiem!
Podziwiaj uczniów poznańskich szkół artystycznych w roli wykonawców!
Zachwyć się sceną, którą możesz oglądać z trzech stron!

Spektakl dla dzieci – “Cylia”

Przeczytaj libretto i poznaj świat spektaklu!

 

OPINIE WIDZÓW O SPEKTAKLU

W tym Teatrze jesteśmy z córką po raz pierwszy. Szukałam widowiska, które byłoby ciekawe dla sześciolatki i wiem już, że dobrze trafiłam. Mała przez cały spektakl siedziała jak zaklęta. Na pewno wrócimy jeszcze do Państwa.
Barbara, pierwszy raz na spektaklu

Jeszcze pozostaję pod wpływem sceny, właściwie jestem w szoku. Nie spodziewałam się tylu wrażeń, takiego bogactwa. Myślałam, że nie ma już spektakli w takim stylu. Chciałabym znaleźć jakieś odpowiednie określenia, ale nic nie przychodzi mi do głowy. To było po prostu niezwykłe.

Grażyna, pierwszy raz na spektaklu

Mnie się wszystko podobało, zwłaszcza te śliczne stroje. Nawet trochę zazdrościłam dziewczynom ze sceny, że mogą wystąpić w takim ubraniu
Maja, 12 lat

Chcę iść do dzieci! Chcę tańczyć!
Kornelia, 3 latka

Jestem wzruszona. Przez ostatnią chwilę znalazłam się w innym świecie i to właśnie mnie roztkliwia, bo bardzo mało jest miejsc związanych ze sztuką, gdzie można się tak poczuć. Wiem, że to nie jest popularna opinia, ale ja chcę w teatrze czy kinie zapomnieć o bożym świecie. I tu się to udało.

Jadwiga, widziała inne spektakle naszego teatru

Muzyka. Dla mnie najpiękniejszy element. Jestem muzykiem z wykształcenia, więc może stąd takie wrażenia. Kompozycje rytmiczne, lekkie, świetne w odbiorze.
Gabriela, pierwszy raz w Teatrze Cortiqué

LIBRETTO
Prolog

– Opowieść! Stworzę opowieść! – szepcze rozgorączkowany pisarz i zasiada do dzieła – Na zawsze uwiecznię moją historię!
Co takiego przeżył? Gdzie był? Co zobaczył?

Scenę zaczynają zaludniać niezwykli bohaterowie – czarodziejka Amirra i jej dwórki oraz pełne wdzięku Chinki, Indianki i Arabki. Pojawia się też fascynujące Dzikie Kwiaty, Rajskie Ptaki i niecodzienne zwierzęta. To ich wiele lat temu spotkał Tenolio – niegdyś młodzieniec i podróżnik. Dziś pisarz, który chce ocalić od zapomnienia niewiarygodną historię swojej wyprawy na odległą wyspę pośrodku oceanu, na którą latami trafiali rozbitkowie pochodzący z czterech stron świata.

*
Pierwsza scena naszego spektaklu dla dzieci odsłania historię narodzin Cylii. Dziewczyna wyłania się z kamienia, podczas arii wyśpiewywanej przez swoją matkę, miłującą ciemność czarodziejkę Amirrę. Cylia jest piękna i dobra, pełna światła i radości, w niczym nie przypomina matki. Kocha przyrodę, która odwzajemnia się jej równie wielką sympatią – ich wzajemną więź widzimy podczas sceny w ogrodzie. Cylię otaczają Rajskie Ptaki, Dzikie Kwiaty i pełne wdzięku zwierzęta. Kiedy dziewczyna beztrosko spędza czas w ogrodzie, na wyspę przybywa zbłąkany podróżnik Tenolio. Witają go hipnotyzujące tańce Chinek, Arabek i Indianek, które porażają go swym czarem. Podróżnik wiedziony przez tancerki, trafia do groty Amirry. Tam jego oczom ukazują się niezliczone bogactwa – taniec Rubinów, Szmaragdów, Diamentów, Szafirów – zatopione w gęstym mroku.
Tenolio jest zafascynowany dusznym pięknem komnat czarodziejki, ale z czasem zaczyna tęsknić za innymi krajobrazami. Wyrusza w głąb wyspy i trafia do ogrodu magicznego ogrodu. Rozkochuje się w świetlistej krainie córki Amirry i pojmuje, że to nie bogactwa i mrok, ale życie w zgodzie z naturą i światło są jego przeznaczeniem. Tymczasem czarodziejka szaleje z niepokoju i wraz ze świtą wyrusza na poszukiwanie podróżnika. Po raz pierwszy wkracza do ogrodu córki, który do tej pory napawał ją przerażeniem i pogardą. W finałowej scenie spektaklu staje się jasne, że umiłowanie mroku i zapatrzenie w bogactwa nie są prawdziwą naturą Amirry, a jedynie efektem działań Demona, który rzucił na nią zły czar. Dzięki wspólnym działaniu przyrody, Cylii i Tenolia udaje się pokonać złego ducha i oczyścić serce Amirry. Czarodziejka przechodzi na stronę dobra i światła. Nasz spektakl dla dzieci kończy pozytywny finał, który pozwala młodemu widzowi z radością opuścić teatr.

EDUKACYJNY WYMIAR SPEKTAKLU

Spektakl dla dzieci “Cylia” w reżyserii Anny Niedźwiedź do muzyki Gabriela Kaczmarka to nie tylko niezwykle zajmująca magiczna opowieść, ale także przestrzeń przepełniona kontekstami edukacyjnymi.

Interpretację tego wyjątkowego spektaklu dla dzieci można rozpocząć od przyjrzenia się niecodziennej więzi matki i córki. Amirrę i jej córkę Cylię łączy relacja mocno skomplikowana i problemowa. W ten sposób twórcy zwracają uwagę młodej widowni na wagę więzi międzyludzkich i inspirują ją do dbałości o kontakty rodzinne. Ten spektakl dla dzieci dotyka także mocno obecnego dziś napięcia między światem materialnym a duchowym. Zapatrzona w bogactwa czarodziejka nie jest szczęśliwa dzięki posiadanym przedmiotom, w przeciwieństwie do swojej skromnie żyjącej, ale otwartej na naturę i relacje Cylii. Nasz spektakl dla dzieci to także opowieść o poszukiwaniu siebie samego. W finale widowiska okazuje się bowiem, że mroczny charakter Amirry to efekt czaru rzuconego na nią przez jej towarzysza, złego Demona. Motywacja bohaterki zaprasza do metaforycznej interpretacji jej losów i wejrzenia w głąb siebie samych.

“Cylia” – spektakl dla dzieci – przepełniony jest nie tylko wartościowymi tropami interpretacyjnymi, ale także cennymi toposami analitycznymi. Dostrzegamy w nim liczne odwołania do tradycji sztuki europejskiej. Już sama budowa spektaklu nawiązuje do barokowych przedstawień baletowych – zarówno prolog prezentujący występujące w widowisku postaci, jak i obecność tańców charakterystycznych oraz finał oparty na apoteozie i anihilacji wskazuje na silną inspirację twórców XVII i XVIII wiekiem. Za tę część widowiska odpowiedzialna jest Renata Dobkowska, muzykolog, autorka libretta, które następnie duet Niedźwiedź-Kaczmarek wzbogacił o charakterystyczne dla jego twórczości elementy np. wątki fantastyczne.

Fascynację XVII i XVIII wiekiem dostrzegamy także w plastycznej warstwie tego niezwykłego spektaklu dla dzieci – scenografii, kostiumach, charakteryzacjach – te garściami czerpią z estetyki barokowej. Warto też zauważyć, iż niektóre rozwiązania narracyjne wchodzą w intertekstualny dialog z poza ruchowymi dziedzinami artystycznymi i dają tym samym świadectwo korespondencji sztuk. Narodziny Cylii, która wyłania się z kamienia stanowią przecież odwołanie do Wenus wyłaniającej się z piany na płótnie Sandra Boticcieliego.

Przyjdź na spektakl dla dzieci “Cylia”.
Podziwiaj piękno sztuki!

Czas trwania spektaklu – 1 h 10 min
Do Teatru Cortiqué zapraszamy najwcześniej 30 minut przed spektaklem.

Media

Bilet

Kup bilet i przyjdź na nasz spektakl! Zapraszamy na widownię!

Twórcy

Pomysł i reżyseria:
Anna Niedźwiedź
Muzyka:
Gabriel Kaczmarek
Choreografia:
Magdalena Kossakowska, Sandra Napierała, Viktor Davydiuk, Anna Suli, Wiera Szymańska, Beata Wrzosek-Dopierała, Iwona Ratajczak, Angelika Kaczmarek, Przemysław Grządziela, Dominika Żołądkowska-Szczęsna

Libretto:
Renata Dobkowska
Kostiumy:
– pomysł: Anna Niedźwiedź
– projekt: Karolina Kowalska
– wykonanie: Grażyna Bittner, Anna Najdek
Scenografia:
Max Rosen
Gościnny udział Teatru Marionetkowego Pinezka – Przemysław Grządziela

Obsada

Cylia: Aleksandra Sucharska/Julia Jarzębowicz/Julia Stawicka
Amirra: Marta Rogacka/Marina Terlecka
Pisarz Tenolio: Andrzej Michajłowski
Pierroty: Przemysław Grządziela
Mistrz Ceremonii: Łukasz Banach
Demony: Filip Bogusławski/Maksymilian Stachowiak
Księżniczki Rubinów: Julia Jarzębowicz, Julia Stawicka
Księżniczki Szmaragdów: Maria Wosicka, Adrianna Zakrzewicz
Księżniczka Diamentów: Maria Jurga, Beata Treščec
Księżniczki Szafirów: Maria Jurga, Beata Treščec
Kupidy: Michalina Czekadzka, Gabriela Giruć, Zofia Hamryszczak, Katarzyna Kamyszek, Julia Taberska, Cecylia Wilczek, Aleksandra Wiśniewska
Arabska tancerka (contortion): Beata Treščec
Arabskie tancerki (contortion): Michalina Czeladzka, Zofia Hamryszczak, Aleksandra Wiśniewska
Arabskie tancerki (szarfa): Zofia Hamryszczak, Julia Kałach, Gabriela Opielewicz, Anna Prętka, Cecylia Wilczek, Aleksandra Wiśniewska

Indianki (szarfa): Nina Dzieciuchowicz, Zuzanna Maćkowiak, Amelia Pyżalska, Diana Suli
Chinka (charakter): Jagoda Buczkowska
Chinki (aerial weel): Antonina Meissner, Weronika Parda/Aleksandra Wiśniewska, Maria Macionga/Diana Suli
Stwór (contortion): Zofia Ciesielczak, Julia Janiszewska, Amelia Kłobucka, Maria Krauwicka, Maria Macionga, Zuzanna Maćkowiak, Antonina Meissner, Magdalena Palińska, Amelia Pyżalska, Martyna Spieszalska, Hanna Wiśniewska
Arlekiny: Kacper Helka Juliusz Łysiak, Maria Małkowska, Zuzanna Migdalewicz, Patrycja Sakowicz, Patrycja Żądło, Marionetkowy Teatr Pinezka
oraz pozostali Uczniowie:
Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź
Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu
Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej

Dla szkół

Dla szkół

Zapraszamy do udziału w naszym innowacyjnym projekcie edukacyjnym “Odkryj świat sceny!” W jego ramach prowadzimy bezpłatne zajęcia dla szkół, które pojawiły się na naszych spektaklach oraz przeprowadzamy konkurs dla uczniów. Jego ukoronowaniem jest wizyta w naszym Teatrze oraz Szkołach Anny Niedźwiedź.

ZADZWOŃ
i dowiedź się więcej

573 316 736

telefon czynny od pon.- pt.
(godz. 9.00-14.00)

Plakat

Zapraszamy do pobrania pliku zawierającego plakat naszego spektaklu. (Autor- Szymon Kaczmarek)