O spektaklu

Jezioro łabędzie - miniatura

Opracowanie spektaklu na podstawie libretta Władimira Biegiczewa oraz Wasilija Gelcera: Beata Wrzosek-Dopierała

Edycja nagrania muzyki Piotra Czajkowskiego: Gabriel Kaczmarek

Premiera – Poznań 2019

Terminy nadchodzących spektakli:

20.10.2019 – godz. 10:30, 13:00, 15:30, 18:00
21.10.2019 – godz. 9:30, 11:30

Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź

Kup bilet

Klasyka baletu w przyjaznej dzieciom formie

Spektakl “Jezioro łabędzie-miniatura” produkowany przez Teatr Cortiqué we współpracy ze Szkołą Baletową Anny Niedźwiedź powstał z myślą nie tylko o wielbicielach baletowej klasyki, ale przede wszystkim o tych, którzy nie zdążyli odkryć jeszcze baletowego świata. Wyjątkowa forma widowiska – spektakl zawierał będzie tylko najwyrazistsze elementy “Jeziora łąbędziego”, a przez to trwał krócej – jest odpowiedzią na potrzeby najmłodszych widzów. Wizyta w Teatrze Cortiqué może stanowić doskonałe preludium do obejrzenia oryginału i odkrywania innych baletowych widowisk.

Chcemy kształtować kulturalne gusta najmłodszych, sięgając po klasyczny repertuar. Rozumiemy jednak, że dzieciom w wieku przedszkolnym warto zaproponować go w nieco innej formie, która będzie dopasowana do ich percepcji i potrzeb. Wierzymy, że dzięki m.in.  tej inicjatywie będziemy wychowywać kolejne pokolenia operowych widzów, którzy zachęceni inspirującym czasem spędzonym na widowiskach prezentowanych przez Teatr Cortiqué sięgną później z zapałem po inne operowe propozycje – komentuje Anna Niedźwiedź – założyciel i dyrektor Teatru Cortiqué

Warto dodać, że choć spektakl przygotowany jest z myślą o dzieciach, które dopiero poznają świat teatru, to jednak stanowi niezwykle interesującą propozycję także dla młodzieży czy dorosłych, którzy jeszcze nie odkryli baletu klasycznego. Kto wie – może wizyta w Teatrze Cortiqué będzie początkiem tej przygody?

 

Libretto do spektaklu “Jezioro łabędzie – miniatura”

SCENA I

Miejsce: Las i w lesie jezioro.

Po lesie przechadza się zamyślony Zygfryd, który wybrał się na polowanie, aby ukoić swój wewnętrzny ból – młodzieniec marzy o wielkiej miłości. Nagle przed jego oczami pojawiają się czarne i białe łabędzie. Zaskoczony Zygfryd już chce wymierzyć strzałę w jednego z nich, gdy nagle pojawia się zły czarodziej Rotbart, którego postać powoduje, iż łabędzie uciekają. Zlękniony Zygfryd pada na ziemię, a Rotbart odchodzi we mgle. Nagle pojawia się królowa łabędzi, Odetta, której piękno budzi Zygfryda z omdlenia. Odetta opowiada mu swoją historię. Okazuje się, że jest księżniczką zamienioną w łabędzia. Zygfryd zauroczony pięknością ptaka zakochuje się w nim natychmiast, lecz przybywający ponownie Rotbart przerywa spotkanie, zabiera Odettę i pozostawia Zygfryda samego ze swoimi myślami.  Pojawiają się łabędzie, które otaczają zamyślonego młodzieńca przyłączają się do nich cztery oraz trzy duże łabędzie, a na końcu pojawia się ich królowa Odetta. Rozpoczyna się wspólne adagio, w którym Odetta wyjawia, iż jej towarzyszki to także zaklęte łabędzie, które mogą przybrać postać ludzką jedynie o północy. Zaklęcie to może pokonać wyłącznie czyste uczucie człowieka, który nigdy jeszcze nie wyznał nikomu miłości. Zygfryd ulegając czarowi Odetty przyrzeka jej wieczną wierność i wyzwolenie z łabędziej postaci. Liryzmu scenie dodaje taniec czterech oraz trzech łabędzi, który kończy pojawienie się Rotbarta. Czarnoksiężnik przepędza zgromadzenie – łabędzie znikają, podobnie jak Zygfryd, który pogrążony w myślach udaje się do zamku.

SCENA II

Miejsce: Sala balowa w zamku Zygfryda.

Do zamku schodzą się goście, odbywa się radosny taniec błaznów. Na sali balowej pojawia się Zygfryd, który ma dzisiaj wybrać narzeczoną, ale żadna z panien mu się nie podoba, ponieważ wzdycha w myślach do tajemniczej dziewczyny zaklętej w łabędzia. Nagle dźwięki trąb oznajmiają przyjazd nieoczekiwanych gości. To Rotbart w ludzkiej postaci i jego córka – piękna Odylia, której niezwykłe podobieństwo do Odetty oczarowuje Zygfryda. Zaczyna się bal (taniec węgierski, rosyjski, hiszpański) Rotbart każe córce rozkochać w sobie młodzieńca, ponieważ, gdy ten wyzna miłość innej, złamie przysięgę wierności (adagio + coda Odetty i Zygfryda). Tak też się dzieje – w oknie pojawia się ulotna wizja Odetty i Zygfryd zaczyna rozumieć, iż został oszukany. Rotbart wyprowadza córkę, a Zygfryd w rozpaczy opuszcza zamek.

SCENA III

Miejsce: Las i brzeg jeziora.

Na jezioro wypływają czarne i białe łabędzie, dołączają do nich kolejne ptaki. Niespokojne łabędzie wypatrują swojej królowej Odetty. Ta wraca zrozpaczona i opowiada towarzyszom o utracie ukochanego. Po chwili Zygfryd przybywa jednak nad jezioro i pełen emocji zapewnia Odettę o swojej miłości. Zauroczył się Odylią przecież dlatego, że łudząco przypominała Odettę. Nagle zrywa się wściekła wichura i rozpętuje burza, a wraz z nimi nadlatuje Rotbart. Czarnoksiężnik chce rozdzielić kochanków, więc grozi Zygfrydowi, który zaczyna z nim walczyć. Rotbart pada i wraz z jego unicestwieniem Odetta powraca do ludzkiej postaci. Kochankowie łączą się już na zawsze, by żyć długo i szczęśliwie.

 

Dofinansowano z budżetu
Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Media

Bilet

Kup bilet na spektakl i rozpocznij swoją przygodę ze światem baletu!

Twórcy

Pomysł: Anna Niedźwiedź

Opracowanie spektaklu na podstawie libretta Władimira Biegiczewa oraz Wasilija Gelcera: Beata Wrzosek-Dopierała

Konsultacje z solistami na podstawie tradycyjnego układu Lwa Iwanowa oraz Mariusa Petipa: Liliana Kowalska, Beata Wrzosek-Dopierała

Konsultacje z solistami charakterystycznymi: Anna Niedźwiedź

Edycja nagrania muzyki Piotra Czajkowskiego: Gabriel Kaczmarek

Choreografia: Beata Wrzosek-Dopierała, Iwona Ratajczak, Anna Niedźwiedź, Agata Pospiech, Mateusz Sierant, Łukasz Garwacki, Jagoda Buczkowska

Libretto: Beata Wrzosek-Dopierała, Anna Niedźwiedź, Rita Larek

 

Kostiumy:

– projekt: Sandra Stanisławczyk, Grażyna Bittner

– wykonanie: Pracownia Kostiumów i Dekoracji Scenicznych Grażyny Bittner

Scenografia i rekwizyty:

– projekt: Sandra Stanisławczyk, Jacek Wysocki

– wykonanie: Monika Niewadzi, Jacek Wysocki  

Charakteryzacja: Dariusz Kubiak

Dla szkół

Dla szkół

Zapraszamy do udziału w naszym innowacyjnym projekcie edukacyjnym “Odkryj świat sceny!” W jego ramach prowadzimy zajęcia dla szkół, które pojawiły się na naszych spektaklach.

ZADZWOŃ
i dowiedź się więcej

573 316 736

telefon czynny od pon.- pt.
(godz. 9.00-14.00)

Plakat

Pobierz plakat spektaklu!