O spektaklu

KRÓLOWA ŚNIEGU

Reżyseria – Anna Niedźwiedź
Muzyka – Gabriel Kaczmarek
Premiera – 2016, Teatr Wielki w Poznaniu

Najbliższe spektakle:

16 IV 2019 – godz. 11.00 i 18.00 (Teatr Wielki w Poznaniu)
17 IV 2019 – godz. 11.00 i 18.00 (Teatr Wielki w Poznaniu)

Kup bilet

Posłuchajcie! Zaczynamy. Kiedy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej, niż wiemy teraz (…)
J. Ch. Andersen, “Królowa Śniegu”.

„Królowa Śniegu”. Dla europejskich odbiorców – historia klasyczna. Doskonały przykład literackiej ilustracji odwiecznego konfliktu dobra ze złem. Opowieść interesująca, bo wyjątkowo plastyczna i przejmująco opowiedziana. Przynależność do kanonu literatury dziecięcej, często powodowała strywializowane jej treści. Co jednak jeśli potraktować ją jako uniwersalną opowieść o wartościach ważnych zarówno dla najmłodszych i najstarszych widzów ?
Poznańscy twórcy postanowili to zrobić. W ujęciu reżyser spektaklu „Królowa Śniegu”, Anny Niedźwiedź i kompozytora muzyki Gabriela Kaczmarka, opowieść o wiecznym zimnie zyskuje nowe, baletowo-akrobatyczno-operowe, życie. To zgoła inna narracja. Podatna na (re)interpretację, pojemna, ponadczasowa. Z werwą i siłą, bo opowiedziana artystycznym ruchem i wyrazistą muzyką.
Twórcy nie boją się zabawy groteską i żonglerki kulturowymi toposami. Powołują do życia nowe postaci, nadają komicznego sznytu znanym już bohaterom. Odważnie decydują się na przeniesienie narracyjnych akcentów, ale jednocześnie precyzyjnie aplikują punkty kulminacyjne i klasyczne katharsis. Dzięki takim zabiegom do głosu dochodzą pomijane w codziennych interpretacjach wątki narracyjne. Następuje sprawna renowacja andersenowskiej prozy.
Gerda przestaje być infantylną figurą, a jej motywacje zyskują na głębi i uniwersalności. Doświadczony widz z pewnością dopatrzy się w niej cech dziewiętnastowiecznego flanera, który niestrudzenie wędruje po magicznym świecie, podczas, gdy cel owej podróży staje się drugorzędny. Inne oblicze zyska także Królowa Śniegu. Twórcy spektaklu dalecy są bowiem od aksjologicznej przemocy i chętnie otwierają postaci na osobowościowe metamorfozy. Oczy widzów skierowane zostaną także na pierwotną więź człowieka z naturą, która z pobocznego, niemalże niewyczuwalnego wątku w pisanej „Królowej Śniegu”, staje się jedną z najważniejszych zasad kompozycyjnych spektaklu.
Widzowie widowiska „Królowa Śniegu”, mogą się zatem spodziewać wielopoziomowej narracji, w której każdy odbiorca, niezależnie od wieku, znajdzie interpretacyjną satysfakcję. Stanie się tak również ze względu na wizualną część spektaklu, której rozmach wzmocni epicki charakter opowieści, dostarczając publiczności wielu estetycznych wrażeń.
W przedstawieniu udział wezmą zawodowi wykonawcy i nie mniej profesjonalnie przygotowani uczniowie Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca, Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź oraz Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej oraz Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.

Muzykę do spektaklu skomponował Gabriel Kaczmarek, odtwarzana będzie z płyty nagranej z udziałem orkiestry Sinfonietta Polonia pod batutą Cheung Chau. Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu jest Anna Niedźwiedź.
Produkcja: Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź i Teatr Wielki w Poznaniu.

Płytę z muzyką ze spektaklu „Królowa Śniegu” można nabyć w Biurze Obsługi Widza Teatru Cortiqué oraz w trakcie trwania każdego z naszych spektakli. Istnieje również możliwość zamówienia płyty pocztą, w tym celu prosimy o kontakt mailowy z naszym teatrem (wysyłka tylko po przedpłacie, opłata za przesyłkę zgodna z cennikiem Poczty Polskiej S. A.).

Media

Bilet

Kup bilet i udaj się w podróż po magicznej krainie śniegu i lodu.

Twórcy

Pomysł i reżyseria: Anna Niedźwiedź
Muzyka: Gabriel Kaczmarek
Choreografia:
Viktor Davydiuk, Przemysław Grządziela, Magdalena Kossakowska, Sandra Napierała, Anna Niedźwiedź, Iwona Ratajczak, Karolina Sierant, Wiera Szymańska, Beata Wrzosek-Dopierała
Kostiumy:
Projekt: Natalia Kołodziej, Anna Niedźwiedź
Wykonanie: Grażyna Bittner, Anna Najdek
Projekt i realizacja lalek Gerda i Kaj: Olga Ryl-Krystianowska

Scenografia: Max Rosen, Sławomir Wrembel
Realizacja: pracownie Teatru Wielkiego w Poznaniu
Kierownik sceny: Dariusz Michalski
Reżyseria świateł: Marek Rydian
Orkiestra: Sinfonietta Polonia pod batutą Cheung Chau (odtworzone nagranie z płyty CD)
Przygotowanie charakteryzacji: Dariusz Kubiak
Przygotowujący solistów śpiewaków: Donata Hoppel
Przygotowujący chór: Michał Sergiusz Mierzejewski
Konsultant ds. akrobatyki: Anna Süli
Plakat: Ryszard Kaja

Obsada

Królowa Śniegu – Eliza Kierepka/Marta Kmieciak
Gerda – Sylwia Zajkowska
Kaj – Magdalena Pawelec
Wrona – Marcin Herman
Anioł – Viktor Davidyuk
Ochmistrzyni, Miłość i Anioł – Asuka Horiuchi
Wróżka Kwiatów i Laponka – Marina Terlecka
Szepczący Królowej – Marina Terlecka, Tomasz Raczkiewicz
Leśna Pieśniarka, Zbójniczka i Eskimoska – Izabela Tarasiuk
Zimorodek, Księżniczka i Niewinność – Maria Kielan
Służka Królowej, Mot-mot i Dobroć – Risako Saki
Pająk – Beata Treščec
Diabły/Zbójcy – Arkadiusz Gumny, Andrea Truzzi, Oleg Stankov, Gento Yoshimoto, Koichi Kamino, Massimiliano Romano
Zbójcy – Louis Raphaneu, Mateusz Sierant, Taras Szczerbań, John Svensson, Jakub Starzycki

Sowa – Dobrochna Figuła/Gabriela Opielewicz
Renifery – Andrzej Płatek, Louis Raphaneu
Nieznajomy – Adam Niedźwiedź
Ismandu – Łukasz Świrk
Głos Gerdy – Jessica Musielska (Jenna Mori)
Głos Kaja – Józef Biegański
Łyżwiarka – Karolina Kowalczyk

oraz Uczniowie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź
Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu
Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej, Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Kwartet Djambe: Kuba Banaś, Piotr Duch, Jakub Lewandowski, Pavel Rys

Dla szkół

Dla szkół

Zapraszamy także do lektury pozostałych tekstów, których różnorodna tematyka (rekrutacja do naszej Szkoły, spektakle wyjazdowe, wakacyjny obóz) zaciekawi rozmaitych odbiorców. A na koniec wywiad, ale… w wyjątkowej formule! Państwa uwadze polecamy bowiem wideorozmowę Rity Larek z Szymonem Kaczmarkiem – artystą malarzem, właścicielem Agencji Kreatywnej Pictura.tv, niezwykłym współpracownikiem naszej Szkoły.

ZADZWOŃ
i dowiedź się więcej

573 316 736

telefon czynny od pon.- pt.
(godz. 9.00-14.00)

Plakat

Zapraszamy do pobrania pliku zawierającego plakat naszego spektaklu. (Autor- Ryszard Kaja)