Galeria
O spektaklu

Cylia
Reżyseria – Anna Niedźwiedź
Muzyka – Gabriel Kaczmarek
Premiera – 2017, Teatr Cortiqué w Poznaniu
Spektakl emitowany on-line 4.04.2020
Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź
Zobacz ręcznie wykonane kostiumy sceniczne inspirowane barokiem!
Podziwiaj uczniów poznańskich szkół artystycznych w roli wykonawców!
Zachwyć się sceną, którą możesz oglądać z trzech stron!
Spektakl dla dzieci – “Cylia”
Przeczytaj libretto i poznaj świat spektaklu!
OPINIE WIDZÓW O SPEKTAKLU
W tym Teatrze jesteśmy z córką po raz pierwszy. Szukałam widowiska, które byłoby ciekawe dla sześciolatki i wiem już, że dobrze trafiłam. Mała przez cały spektakl siedziała jak zaklęta. Na pewno wrócimy jeszcze do Państwa.
Barbara, pierwszy raz na spektaklu
Jeszcze pozostaję pod wpływem sceny, właściwie jestem w szoku. Nie spodziewałam się tylu wrażeń, takiego bogactwa. Myślałam, że nie ma już spektakli w takim stylu. Chciałabym znaleźć jakieś odpowiednie określenia, ale nic nie przychodzi mi do głowy. To było po prostu niezwykłe.
Grażyna, pierwszy raz na spektaklu
Mnie się wszystko podobało, zwłaszcza te śliczne stroje. Nawet trochę zazdrościłam dziewczynom ze sceny, że mogą wystąpić w takim ubraniu
Maja, 12 lat
Chcę iść do dzieci! Chcę tańczyć!
Kornelia, 3 latka
Jestem wzruszona. Przez ostatnią chwilę znalazłam się w innym świecie i to właśnie mnie roztkliwia, bo bardzo mało jest miejsc związanych ze sztuką, gdzie można się tak poczuć. Wiem, że to nie jest popularna opinia, ale ja chcę w teatrze czy kinie zapomnieć o bożym świecie. I tu się to udało.
Jadwiga, widziała inne spektakle naszego teatru
Muzyka. Dla mnie najpiękniejszy element. Jestem muzykiem z wykształcenia, więc może stąd takie wrażenia. Kompozycje rytmiczne, lekkie, świetne w odbiorze.
Gabriela, pierwszy raz w Teatrze Cortiqué
LIBRETTO
Prolog
– Opowieść! Stworzę opowieść! – szepcze rozgorączkowany pisarz i zasiada do dzieła – Na zawsze uwiecznię moją historię!
Co takiego przeżył? Gdzie był? Co zobaczył?
Scenę zaczynają zaludniać niezwykli bohaterowie – czarodziejka Amirra i jej dwórki oraz pełne wdzięku Chinki, Indianki i Arabki. Pojawia się też fascynujące Dzikie Kwiaty, Rajskie Ptaki i niecodzienne zwierzęta. To ich wiele lat temu spotkał Tenolio – niegdyś młodzieniec i podróżnik. Dziś pisarz, który chce ocalić od zapomnienia niewiarygodną historię swojej wyprawy na odległą wyspę pośrodku oceanu, na którą latami trafiali rozbitkowie pochodzący z czterech stron świata.
*
Pierwsza scena naszego spektaklu dla dzieci odsłania historię narodzin Cylii. Dziewczyna wyłania się z kamienia, podczas arii wyśpiewywanej przez swoją matkę, miłującą ciemność czarodziejkę Amirrę. Cylia jest piękna i dobra, pełna światła i radości, w niczym nie przypomina matki. Kocha przyrodę, która odwzajemnia się jej równie wielką sympatią – ich wzajemną więź widzimy podczas sceny w ogrodzie. Cylię otaczają Rajskie Ptaki, Dzikie Kwiaty i pełne wdzięku zwierzęta. Kiedy dziewczyna beztrosko spędza czas w ogrodzie, na wyspę przybywa zbłąkany podróżnik Tenolio. Witają go hipnotyzujące tańce Chinek, Arabek i Indianek, które porażają go swym czarem. Podróżnik wiedziony przez tancerki, trafia do groty Amirry. Tam jego oczom ukazują się niezliczone bogactwa – taniec Rubinów, Szmaragdów, Diamentów, Szafirów – zatopione w gęstym mroku.
Tenolio jest zafascynowany dusznym pięknem komnat czarodziejki, ale z czasem zaczyna tęsknić za innymi krajobrazami. Wyrusza w głąb wyspy i trafia do ogrodu magicznego ogrodu. Rozkochuje się w świetlistej krainie córki Amirry i pojmuje, że to nie bogactwa i mrok, ale życie w zgodzie z naturą i światło są jego przeznaczeniem. Tymczasem czarodziejka szaleje z niepokoju i wraz ze świtą wyrusza na poszukiwanie podróżnika. Po raz pierwszy wkracza do ogrodu córki, który do tej pory napawał ją przerażeniem i pogardą. W finałowej scenie spektaklu staje się jasne, że umiłowanie mroku i zapatrzenie w bogactwa nie są prawdziwą naturą Amirry, a jedynie efektem działań Demona, który rzucił na nią zły czar. Dzięki wspólnym działaniu przyrody, Cylii i Tenolia udaje się pokonać złego ducha i oczyścić serce Amirry. Czarodziejka przechodzi na stronę dobra i światła. Nasz spektakl dla dzieci kończy pozytywny finał, który pozwala młodemu widzowi z radością opuścić teatr.
EDUKACYJNY WYMIAR SPEKTAKLU
Spektakl dla dzieci “Cylia” w reżyserii Anny Niedźwiedź do muzyki Gabriela Kaczmarka to nie tylko niezwykle zajmująca magiczna opowieść, ale także przestrzeń przepełniona kontekstami edukacyjnymi.
Interpretację tego wyjątkowego spektaklu dla dzieci można rozpocząć od przyjrzenia się niecodziennej więzi matki i córki. Amirrę i jej córkę Cylię łączy relacja mocno skomplikowana i problemowa. W ten sposób twórcy zwracają uwagę młodej widowni na wagę więzi międzyludzkich i inspirują ją do dbałości o kontakty rodzinne. Ten spektakl dla dzieci dotyka także mocno obecnego dziś napięcia między światem materialnym a duchowym. Zapatrzona w bogactwa czarodziejka nie jest szczęśliwa dzięki posiadanym przedmiotom, w przeciwieństwie do swojej skromnie żyjącej, ale otwartej na naturę i relacje Cylii. Nasz spektakl dla dzieci to także opowieść o poszukiwaniu siebie samego. W finale widowiska okazuje się bowiem, że mroczny charakter Amirry to efekt czaru rzuconego na nią przez jej towarzysza, złego Demona. Motywacja bohaterki zaprasza do metaforycznej interpretacji jej losów i wejrzenia w głąb siebie samych.
“Cylia” – spektakl dla dzieci – przepełniony jest nie tylko wartościowymi tropami interpretacyjnymi, ale także cennymi toposami analitycznymi. Dostrzegamy w nim liczne odwołania do tradycji sztuki europejskiej. Już sama budowa spektaklu nawiązuje do barokowych przedstawień baletowych – zarówno prolog prezentujący występujące w widowisku postaci, jak i obecność tańców charakterystycznych oraz finał oparty na apoteozie i anihilacji wskazuje na silną inspirację twórców XVII i XVIII wiekiem. Za tę część widowiska odpowiedzialna jest Renata Dobkowska, muzykolog, autorka libretta, które następnie duet Niedźwiedź-Kaczmarek wzbogacił o charakterystyczne dla jego twórczości elementy np. wątki fantastyczne.
Fascynację XVII i XVIII wiekiem dostrzegamy także w plastycznej warstwie tego niezwykłego spektaklu dla dzieci – scenografii, kostiumach, charakteryzacjach – te garściami czerpią z estetyki barokowej. Warto też zauważyć, iż niektóre rozwiązania narracyjne wchodzą w intertekstualny dialog z poza ruchowymi dziedzinami artystycznymi i dają tym samym świadectwo korespondencji sztuk. Narodziny Cylii, która wyłania się z kamienia stanowią przecież odwołanie do Wenus wyłaniającej się z piany na płótnie Sandra Boticcieliego.
Przyjdź na spektakl dla dzieci “Cylia”.
Podziwiaj piękno sztuki!
Czas trwania spektaklu – 1 h 10 min
Do Teatru Cortiqué zapraszamy najwcześniej 30 minut przed spektaklem.
Bilet
Kup bilet i przyjdź na nasz spektakl! Zapraszamy na widownię!
Dla szkół

Dla szkół
Chcemy inspirować dzieci i młodzież i zapraszać ich do magicznego świata teatru.
Pokazujemy uczniom piękno tańca klasycznego, akrobatyki, śpiewu. Zachęcamy do skorzystania z oferty edukacyjnej!
ZADZWOŃ
i dowiedź się więcej
573 316 736
telefon czynny w środę i w czwartek
(godz. 11.00-16.00)
Twórcy
Pomysł i reżyseria:
Anna Niedźwiedź
Muzyka:
Gabriel Kaczmarek
Choreografia:
Magdalena Kossakowska, Sandra Napierała, Anna Süli, Wiera Szymańska, Beata Wrzosek-Dopierała, Iwona Ratajczak, Jagoda Buczkowska, Angelika Kaczmarek, Dominika Żołądkowska-Szczęsna, Dobrochna Figuła, Iryna Prakharenka-Kosmowska, Andrzej Płatek.
Libretto:
Renata Dobkowska, Rita Larek
Kostiumy:
– pomysł: Anna Niedźwiedź
– projekt: Karolina Kowalska
– wykonanie: Grażyna Bittner, Anna Najdek
Scenografia:
Max Rosen
Obsada
Obsada A
Soliści
Cylia (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Risako Seki/Aleksandra Sucharska
Amirra – Marcelina Górska/Justyna Jabłonowska
Pisarz Tenolio – Andrzej Michajłowski
Mistrz Ceremonii – Marcin Ryl-Krystianowski
Kolombina – Jagoda Buczkowska
Teatr Mundi – Magdalena Pawelec
Demon (chor. Viktor Davydiuk, przyg. Andrzej Płatek) – Kacper Helka
Księżniczka Rubinów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Cecylia Wilczek
Księżniczka Szmaragdów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Adrianna Zakrzewicz
Księżniczka Diamentów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Maria Jurga
Księżniczka Szafirów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała)– Julia Taberska
Kupidy (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Katarzyna Kamyszek, Gabriela Opielewicz, Weronika Parda
Arabska Tancerka (chor. Wiera Szymańska) – Beata Treščec
Kolombinka (przyg. muz. Donata Hoppel)– Maria Paterczyk/Anastazja Starosta
Indianki (chor. Anna Süli)
Nina Dzieciuchowicz, Zuzanna Maćkowiak, Amelia Pyżalska, Hanna Wiśniewska
Chinki (chor. Anna Süli)
Antonina Meissner, Weronika Parda, Amelia Pyżalska
Arabskie Tancerki (chor. Anna Süli)
Nina Dzieciuchowicz, Julia Kałach
Lawa (chor. Magdalena Kossakowska)
Weronika Heckert, Faustyna Knasiecka, Adrianna Olenderek, Martyna Oleszak, Agnieszka Oręziak, Faustyna Siekańska, Natalia Zawidzka
Brylanty (chor. Beata Wrzosek-Dopierała)
Wiktoria Goślińska, Julia Kałach, Katarzyna Kamyszek, Maria Kędziora, Gabriela Opielewicz, Weronika Parda
Dwórki Amirry ( chor. Dobrochna Figuła)
Nikola Berndt, Julia Czabajska, Sara Czabajska, Zofia Górkowska, Anna Grzywna, Aleksandra Janiak, Sonia Kiepuszewska, Julia Ratajczak, Nadia Rozmiarek, Małgorzata Spychała
Amorki (chor. Sandra Napierała)
Sophie Bax, Marta Bednarz, Zuzanna Cox, Maria Gołębiewska, Maria Kardasz, Łucja Kawczyńska, Lena Lipska, Pola Machońska, Aleksandra Lena Makowska , Konstancja Mendyka, Maria Miśkiewicz, Iga Oźminkowska, Aleksandra Przymuszała, Nadia Szczucińska, Matylda Waligóra, Maria Żółtak
Rubinki (chor. Beata Wrzosek-Dopierała)
Alicja Banaszewska, Maja Chmielewska-Karłowska, Alicja Gamańska, Nel Kałuska, Bartosz Kępik, Inga Kommisarczyk, Sara Miecznik, Nadia Murawska, Maja Nawrocka, Helena Prysiazna, Kaja Rutkowska, Julia Szwak, Laura Zielińska
Pierroty (chor. Dobrochna Figuła)
Karmina Ismail-Zadem Maria Małkowska, Weronika Michalak, Maria Półtorak, Claudia Ramirez, Patrycja Sakowicz
Szafirki (chor.Dominika Żołądkowska-Szczęsna)
Urszula Bartoszyńska, Heidi Domżał, Michelle Jarraud, Helena Kramer, Wiktoria Mączkowska, Felicia Mostovoy, Helena Nowaczyk, Zuzanna Nowaczyk, Weronika Paterska
Dzieci Dworskie (chor. Iwona Ratajczak)
Julia Choińska, Justyna Daniel, Zofia Anna Dodot, Blanka Krzywulska, Arianna Molenda, Antonina Papaj, Anastazja Pyżalska, Pola Radecka, Amelia Rewers, Jagoda Śpiewak, Zuzanna Talkowska
Rajskie Ptaki (chor. Iwona Ratajczak)
Helena Andrzejczak, Zuzanna Borejsza-Wysocka, Weronika Łukaszuk-Charzewska, Zuzanna Kasowska, Nadia Wasilewska
Stwór (chor. Jagoda Buczkowska)
Alicja Bugajewska, Blanka Fortuniak, Barbara Masiota, Emma Michalik, Oliwia Mielnik, Nadia Pietraszewska
Obsada B
Soliści
Cylia (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Risako Seki/Aleksandra Sucharska
Amirra – Marcelina Górska/Justyna Jabłonowska
Pisarz Tenolio – Andrzej Michajłowski
Mistrz Ceremonii – Marcin Ryl-Krystianowski
Kolombina – Jagoda Buczkowska
Teatr Mundi – Magdalena Pawelec
Demon (chor. Viktor Davydiuk, przyg. Andrzej Płatek) – Kacper Helka
Księżniczka Rubinów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Cecylia Wilczek
Księżniczka Szmaragdów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Adrianna Zakrzewicz
Księżniczka Diamentów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Maria Jurga
Księżniczka Szafirów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Julia Taberska
Kupidy (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Katarzyna Kamyszek, Gabriela Opielewicz, Weronika Parda
Arabska Tancerka (chor. Wiera Szymańska) – Beata Treščec
Kolombinka (przyg. muz. Donata Hoppel)– Maria Paterczyk/Anastazja Starosta
Indianki (chor. Anna Süli)
Nina Dzieciuchowicz, Zuzanna Maćkowiak, Amelia Pyżalska, Hanna Wiśniewska
Chinki (chor. Anna Süli)
Antonina Meissner, Weronika Parda, Amelia Pyżalska
Arabskie Tancerki (chor. Anna Süli)
Nina Dzieciuchowicz, Julia Kałach
Lawa (chor. Magdalena Kossakowska)
Weronika Heckert, Faustyna Knasiecka, Adrianna Olenderek, Martyna Oleszak, Agnieszka Oręziak, Faustyna Siekańska, Natalia Zawidzka
Brylanty (chor. Magdalena Kossakowska)
Justyna Gosk, Maria Gwizdała, Iga Janus, Helena Leszczyńska, Amelia Namyślak, Nina Ogórkiewicz, Maja Pokrzywniak, Julia Zaprzalska, Iga Zawidzka
Dwórki Amirry (chor. Dobrochna Figuła)
Nikola Berndt, Julia Czabajska, Sara Czabajska, Zofia Górkowska, Anna Grzywna, Aleksandra Janiak, Sonia Kiepuszewska, Julia Ratajczak, Nadia Rozmiarek
Amorki (chor. Magdalena Kossakowska)
Natalia Bleja, Dominika Czech, Zofia Frąckowiak, Joanna Gąsiorek, Marta Gąsiorek, Ella Krejchik, Lena Nowakowska, Marta Obara, Maria Paluch, Helena Rybarczyk, Łucja Szarek, Julianna Szymaczek, Helena Woźniak
Rubinki (chor. Irina Prakharenka-Kosmowska)
Julia Jankowiak, Zuzanna Kmiecik, Zuzanna Mikołajczak, Kalina Pertek, Joanna Popowska, Zuzanna Rewers, Kalina Siegień, Wiktoria Szafrańska, Antonina Szymkowiak
Pierroty (chor. Andrzej Płatek)
Dominika Banaszewska, Jolanta Cieślak, Zuzanna Danielczak, Gabriela Grześkowiak, Lilianna Hejdasz, Martyna Wielińska
Szafirki (chor. Angelika Kaczmarek)
Natasza Bereszyńska, Zuzanna Gluma, Magdalena Raciborska, Urszula Racinowska, Amelia Helena Spendowska, Marcelina Warych
Dzieci Dworskie (chor. Irina Prakharenka-Kosmowska)
Nikola Józefowska, Karolina Kajda, Urszula Korczak, Pola Maik-Galuba, Weronika Mania, Karolina Mączkowska, Julia Nadolna, Nina Szulakiewicz
Rajskie Ptaki (chor. Iwona Ratajczak)
Helena Andrzejczak, Zuzanna Borejsza-Wysocka, Weronika Łukaszuk-Charzewska, Zuzanna Kasowska, Nadia Wasilewska
Stwór (chor. Jagoda Buczkowska)
Alicja Bugajewska, Blanka Fortuniak, Barbara Masiota, Emma Michalik, Oliwia Mielnik, Nadia Pietraszewska