Galeria

O spektaklu

Cylia

Reżyseria – Anna Niedźwiedź
Muzyka – Gabriel Kaczmarek
Premiera – 2017, Teatr Cortiqué w Poznaniu

Spektakl emitowany on-line 4.04.2020

Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź

Zobacz ręcznie wykonane kostiumy sceniczne inspirowane barokiem!
Podziwiaj uczniów poznańskich szkół artystycznych w roli wykonawców!
Zachwyć się sceną, którą możesz oglądać z trzech stron!

Spektakl dla dzieci – “Cylia”

Przeczytaj libretto i poznaj świat spektaklu!

OPINIE WIDZÓW O SPEKTAKLU

W tym Teatrze jesteśmy z córką po raz pierwszy. Szukałam widowiska, które byłoby ciekawe dla sześciolatki i wiem już, że dobrze trafiłam. Mała przez cały spektakl siedziała jak zaklęta. Na pewno wrócimy jeszcze do Państwa.
Barbara, pierwszy raz na spektaklu

Jeszcze pozostaję pod wpływem sceny, właściwie jestem w szoku. Nie spodziewałam się tylu wrażeń, takiego bogactwa. Myślałam, że nie ma już spektakli w takim stylu. Chciałabym znaleźć jakieś odpowiednie określenia, ale nic nie przychodzi mi do głowy. To było po prostu niezwykłe.

Grażyna, pierwszy raz na spektaklu

Mnie się wszystko podobało, zwłaszcza te śliczne stroje. Nawet trochę zazdrościłam dziewczynom ze sceny, że mogą wystąpić w takim ubraniu
Maja, 12 lat

Chcę iść do dzieci! Chcę tańczyć!
Kornelia, 3 latka

Jestem wzruszona. Przez ostatnią chwilę znalazłam się w innym świecie i to właśnie mnie roztkliwia, bo bardzo mało jest miejsc związanych ze sztuką, gdzie można się tak poczuć. Wiem, że to nie jest popularna opinia, ale ja chcę w teatrze czy kinie zapomnieć o bożym świecie. I tu się to udało.

Jadwiga, widziała inne spektakle naszego teatru

Muzyka. Dla mnie najpiękniejszy element. Jestem muzykiem z wykształcenia, więc może stąd takie wrażenia. Kompozycje rytmiczne, lekkie, świetne w odbiorze.
Gabriela, pierwszy raz w Teatrze Cortiqué

LIBRETTO
Prolog

– Opowieść! Stworzę opowieść! – szepcze rozgorączkowany pisarz i zasiada do dzieła – Na zawsze uwiecznię moją historię!
Co takiego przeżył? Gdzie był? Co zobaczył?

Scenę zaczynają zaludniać niezwykli bohaterowie – czarodziejka Amirra i jej dwórki oraz pełne wdzięku Chinki, Indianki i Arabki. Pojawia się też fascynujące Dzikie Kwiaty, Rajskie Ptaki i niecodzienne zwierzęta. To ich wiele lat temu spotkał Tenolio – niegdyś młodzieniec i podróżnik. Dziś pisarz, który chce ocalić od zapomnienia niewiarygodną historię swojej wyprawy na odległą wyspę pośrodku oceanu, na którą latami trafiali rozbitkowie pochodzący z czterech stron świata.

*
Pierwsza scena naszego spektaklu dla dzieci odsłania historię narodzin Cylii. Dziewczyna wyłania się z kamienia, podczas arii wyśpiewywanej przez swoją matkę, miłującą ciemność czarodziejkę Amirrę. Cylia jest piękna i dobra, pełna światła i radości, w niczym nie przypomina matki. Kocha przyrodę, która odwzajemnia się jej równie wielką sympatią – ich wzajemną więź widzimy podczas sceny w ogrodzie. Cylię otaczają Rajskie Ptaki, Dzikie Kwiaty i pełne wdzięku zwierzęta. Kiedy dziewczyna beztrosko spędza czas w ogrodzie, na wyspę przybywa zbłąkany podróżnik Tenolio. Witają go hipnotyzujące tańce Chinek, Arabek i Indianek, które porażają go swym czarem. Podróżnik wiedziony przez tancerki, trafia do groty Amirry. Tam jego oczom ukazują się niezliczone bogactwa – taniec Rubinów, Szmaragdów, Diamentów, Szafirów – zatopione w gęstym mroku.
Tenolio jest zafascynowany dusznym pięknem komnat czarodziejki, ale z czasem zaczyna tęsknić za innymi krajobrazami. Wyrusza w głąb wyspy i trafia do ogrodu magicznego ogrodu. Rozkochuje się w świetlistej krainie córki Amirry i pojmuje, że to nie bogactwa i mrok, ale życie w zgodzie z naturą i światło są jego przeznaczeniem. Tymczasem czarodziejka szaleje z niepokoju i wraz ze świtą wyrusza na poszukiwanie podróżnika. Po raz pierwszy wkracza do ogrodu córki, który do tej pory napawał ją przerażeniem i pogardą. W finałowej scenie spektaklu staje się jasne, że umiłowanie mroku i zapatrzenie w bogactwa nie są prawdziwą naturą Amirry, a jedynie efektem działań Demona, który rzucił na nią zły czar. Dzięki wspólnym działaniu przyrody, Cylii i Tenolia udaje się pokonać złego ducha i oczyścić serce Amirry. Czarodziejka przechodzi na stronę dobra i światła. Nasz spektakl dla dzieci kończy pozytywny finał, który pozwala młodemu widzowi z radością opuścić teatr.

EDUKACYJNY WYMIAR SPEKTAKLU

Spektakl dla dzieci “Cylia” w reżyserii Anny Niedźwiedź do muzyki Gabriela Kaczmarka to nie tylko niezwykle zajmująca magiczna opowieść, ale także przestrzeń przepełniona kontekstami edukacyjnymi.

Interpretację tego wyjątkowego spektaklu dla dzieci można rozpocząć od przyjrzenia się niecodziennej więzi matki i córki. Amirrę i jej córkę Cylię łączy relacja mocno skomplikowana i problemowa. W ten sposób twórcy zwracają uwagę młodej widowni na wagę więzi międzyludzkich i inspirują ją do dbałości o kontakty rodzinne. Ten spektakl dla dzieci dotyka także mocno obecnego dziś napięcia między światem materialnym a duchowym. Zapatrzona w bogactwa czarodziejka nie jest szczęśliwa dzięki posiadanym przedmiotom, w przeciwieństwie do swojej skromnie żyjącej, ale otwartej na naturę i relacje Cylii. Nasz spektakl dla dzieci to także opowieść o poszukiwaniu siebie samego. W finale widowiska okazuje się bowiem, że mroczny charakter Amirry to efekt czaru rzuconego na nią przez jej towarzysza, złego Demona. Motywacja bohaterki zaprasza do metaforycznej interpretacji jej losów i wejrzenia w głąb siebie samych.

“Cylia” – spektakl dla dzieci – przepełniony jest nie tylko wartościowymi tropami interpretacyjnymi, ale także cennymi toposami analitycznymi. Dostrzegamy w nim liczne odwołania do tradycji sztuki europejskiej. Już sama budowa spektaklu nawiązuje do barokowych przedstawień baletowych – zarówno prolog prezentujący występujące w widowisku postaci, jak i obecność tańców charakterystycznych oraz finał oparty na apoteozie i anihilacji wskazuje na silną inspirację twórców XVII i XVIII wiekiem. Za tę część widowiska odpowiedzialna jest Renata Dobkowska, muzykolog, autorka libretta, które następnie duet Niedźwiedź-Kaczmarek wzbogacił o charakterystyczne dla jego twórczości elementy np. wątki fantastyczne.

Fascynację XVII i XVIII wiekiem dostrzegamy także w plastycznej warstwie tego niezwykłego spektaklu dla dzieci – scenografii, kostiumach, charakteryzacjach – te garściami czerpią z estetyki barokowej. Warto też zauważyć, iż niektóre rozwiązania narracyjne wchodzą w intertekstualny dialog z poza ruchowymi dziedzinami artystycznymi i dają tym samym świadectwo korespondencji sztuk. Narodziny Cylii, która wyłania się z kamienia stanowią przecież odwołanie do Wenus wyłaniającej się z piany na płótnie Sandra Boticcieliego.

Przyjdź na spektakl dla dzieci “Cylia”.
Podziwiaj piękno sztuki!

Czas trwania spektaklu – 1 h 10 min
Do Teatru Cortiqué zapraszamy najwcześniej 30 minut przed spektaklem.

Bilet

Kup bilet i przyjdź na nasz spektakl! Zapraszamy na widownię!

Dla szkół

Dla szkół

Chcemy inspirować dzieci i młodzież i zapraszać ich do magicznego świata teatru.

Pokazujemy uczniom piękno tańca klasycznego, akrobatyki, śpiewu. Zachęcamy do skorzystania z oferty edukacyjnej!

ZADZWOŃ
i dowiedź się więcej

573 316 736

telefon czynny w środę i w czwartek
(godz. 11.00-16.00)

Twórcy

Pomysł i reżyseria:
Anna Niedźwiedź
Muzyka:
Gabriel Kaczmarek
Choreografia:
Magdalena Kossakowska, Sandra Napierała, Anna Süli, Wiera Szymańska, Beata Wrzosek-Dopierała, Iwona Ratajczak,  Jagoda Buczkowska, Angelika Kaczmarek, Dominika Żołądkowska-Szczęsna, Dobrochna Figuła, Iryna Prakharenka-Kosmowska, Andrzej Płatek.

Libretto:
Renata Dobkowska, Rita Larek
Kostiumy:
– pomysł: Anna Niedźwiedź
– projekt: Karolina Kowalska
– wykonanie: Grażyna Bittner, Anna Najdek
Scenografia:
Max Rosen

Obsada

Obsada A

Soliści

Cylia (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Risako Seki/Aleksandra Sucharska

Amirra – Marcelina Górska/Justyna Jabłonowska

Pisarz Tenolio – Andrzej Michajłowski

Mistrz Ceremonii – Marcin Ryl-Krystianowski

Kolombina – Jagoda Buczkowska

Teatr Mundi  – Magdalena Pawelec

Demon (chor. Viktor Davydiuk, przyg. Andrzej Płatek) – Kacper Helka

Księżniczka Rubinów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Cecylia Wilczek

Księżniczka Szmaragdów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Adrianna Zakrzewicz

Księżniczka Diamentów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Maria Jurga

Księżniczka Szafirów  (chor. Beata Wrzosek-Dopierała)– Julia Taberska

Kupidy (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Katarzyna Kamyszek, Gabriela Opielewicz, Weronika Parda

Arabska Tancerka (chor. Wiera Szymańska) – Beata Treščec

Kolombinka (przyg. muz. Donata Hoppel)– Maria Paterczyk/Anastazja Starosta

Indianki (chor. Anna Süli)

Nina Dzieciuchowicz,  Zuzanna Maćkowiak, Amelia Pyżalska, Hanna Wiśniewska

Chinki (chor. Anna Süli)

Antonina Meissner, Weronika Parda, Amelia Pyżalska

Arabskie Tancerki (chor. Anna Süli)

Nina Dzieciuchowicz, Julia Kałach

Lawa (chor. Magdalena Kossakowska)

Weronika Heckert, Faustyna  Knasiecka, Adrianna Olenderek, Martyna  Oleszak, Agnieszka Oręziak, Faustyna Siekańska, Natalia  Zawidzka

Brylanty (chor. Beata Wrzosek-Dopierała)
Wiktoria Goślińska, Julia  Kałach, Katarzyna Kamyszek, Maria  Kędziora, Gabriela Opielewicz, Weronika  Parda

Dwórki Amirry ( chor. Dobrochna Figuła)

Nikola  Berndt, Julia  Czabajska, Sara  Czabajska, Zofia Górkowska, Anna  Grzywna, Aleksandra Janiak, Sonia Kiepuszewska, Julia Ratajczak, Nadia  Rozmiarek, Małgorzata Spychała

Amorki (chor. Sandra Napierała)

Sophie  Bax, Marta  Bednarz, Zuzanna  Cox, Maria Gołębiewska, Maria  Kardasz, Łucja Kawczyńska, Lena  Lipska, Pola Machońska, Aleksandra Lena  Makowska , Konstancja Mendyka, Maria Miśkiewicz, Iga  Oźminkowska, Aleksandra Przymuszała, Nadia Szczucińska, Matylda  Waligóra, Maria Żółtak

Rubinki (chor. Beata Wrzosek-Dopierała)

Alicja Banaszewska, Maja Chmielewska-Karłowska, Alicja Gamańska, Nel Kałuska, Bartosz  Kępik, Inga Kommisarczyk, Sara Miecznik, Nadia Murawska, Maja Nawrocka, Helena Prysiazna, Kaja  Rutkowska, Julia Szwak, Laura Zielińska

Pierroty (chor. Dobrochna Figuła)

Karmina  Ismail-Zadem Maria Małkowska, Weronika  Michalak, Maria Półtorak, Claudia Ramirez, Patrycja  Sakowicz

Szafirki (chor.Dominika Żołądkowska-Szczęsna)

Urszula  Bartoszyńska, Heidi  Domżał, Michelle Jarraud, Helena  Kramer, Wiktoria Mączkowska, Felicia  Mostovoy, Helena Nowaczyk, Zuzanna Nowaczyk, Weronika  Paterska

Dzieci Dworskie (chor. Iwona Ratajczak)

Julia  Choińska, Justyna  Daniel, Zofia Anna Dodot, Blanka Krzywulska, Arianna Molenda, Antonina Papaj, Anastazja Pyżalska, Pola Radecka, Amelia  Rewers, Jagoda Śpiewak, Zuzanna Talkowska

Rajskie Ptaki (chor. Iwona Ratajczak)

Helena Andrzejczak, Zuzanna  Borejsza-Wysocka, Weronika Łukaszuk-Charzewska, Zuzanna Kasowska, Nadia Wasilewska

Stwór (chor. Jagoda Buczkowska)

Alicja  Bugajewska, Blanka  Fortuniak, Barbara Masiota, Emma  Michalik, Oliwia Mielnik, Nadia Pietraszewska

Obsada B

Soliści

Cylia (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Risako Seki/Aleksandra Sucharska

Amirra – Marcelina Górska/Justyna Jabłonowska

Pisarz Tenolio – Andrzej Michajłowski

Mistrz Ceremonii – Marcin Ryl-Krystianowski

Kolombina – Jagoda Buczkowska

Teatr Mundi  – Magdalena Pawelec

Demon (chor. Viktor Davydiuk, przyg. Andrzej Płatek) – Kacper Helka

Księżniczka Rubinów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Cecylia Wilczek

Księżniczka Szmaragdów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Adrianna Zakrzewicz

Księżniczka Diamentów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Maria Jurga

Księżniczka Szafirów (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Julia Taberska

Kupidy (chor. Beata Wrzosek-Dopierała) – Katarzyna Kamyszek, Gabriela Opielewicz, Weronika Parda

Arabska Tancerka (chor. Wiera Szymańska) – Beata Treščec

Kolombinka (przyg. muz. Donata Hoppel)– Maria Paterczyk/Anastazja Starosta

Indianki (chor. Anna Süli)

Nina Dzieciuchowicz, Zuzanna Maćkowiak, Amelia Pyżalska, Hanna Wiśniewska

Chinki (chor. Anna Süli)

Antonina Meissner, Weronika Parda, Amelia Pyżalska

Arabskie Tancerki (chor. Anna Süli)

Nina Dzieciuchowicz, Julia Kałach

Lawa (chor. Magdalena Kossakowska)

Weronika Heckert, Faustyna  Knasiecka, Adrianna Olenderek, Martyna  Oleszak, Agnieszka Oręziak, Faustyna Siekańska, Natalia  Zawidzka

Brylanty (chor. Magdalena Kossakowska)
Justyna  Gosk, Maria  Gwizdała, Iga  Janus, Helena Leszczyńska, Amelia  Namyślak, Nina Ogórkiewicz, Maja Pokrzywniak, Julia  Zaprzalska, Iga Zawidzka

Dwórki Amirry (chor. Dobrochna Figuła)

Nikola  Berndt, Julia  Czabajska, Sara  Czabajska, Zofia Górkowska, Anna  Grzywna, Aleksandra Janiak, Sonia Kiepuszewska, Julia Ratajczak, Nadia  Rozmiarek

Amorki (chor. Magdalena Kossakowska)

Natalia  Bleja, Dominika  Czech, Zofia Frąckowiak, Joanna  Gąsiorek, Marta Gąsiorek, Ella Krejchik, Lena  Nowakowska, Marta Obara, Maria Paluch, Helena Rybarczyk, Łucja  Szarek, Julianna Szymaczek, Helena Woźniak

Rubinki (chor. Irina Prakharenka-Kosmowska)

Julia  Jankowiak, Zuzanna  Kmiecik, Zuzanna Mikołajczak, Kalina  Pertek, Joanna Popowska, Zuzanna Rewers, Kalina  Siegień, Wiktoria Szafrańska, Antonina Szymkowiak

Pierroty (chor. Andrzej Płatek)

Dominika  Banaszewska, Jolanta Cieślak, Zuzanna  Danielczak, Gabriela Grześkowiak, Lilianna  Hejdasz, Martyna Wielińska

Szafirki (chor. Angelika Kaczmarek)

Natasza  Bereszyńska, Zuzanna  Gluma, Magdalena Raciborska, Urszula Racinowska, Amelia Helena  Spendowska, Marcelina Warych

Dzieci Dworskie (chor. Irina Prakharenka-Kosmowska)

Nikola  Józefowska, Karolina  Kajda, Urszula Korczak, Pola  Maik-Galuba, Weronika Mania, Karolina  Mączkowska, Julia Nadolna, Nina Szulakiewicz

Rajskie Ptaki (chor. Iwona Ratajczak)

Helena Andrzejczak, Zuzanna  Borejsza-Wysocka, Weronika Łukaszuk-Charzewska, Zuzanna Kasowska, Nadia Wasilewska

Stwór (chor. Jagoda Buczkowska)

Alicja  Bugajewska, Blanka  Fortuniak, Barbara Masiota, Emma  Michalik, Oliwia Mielnik, Nadia Pietraszewska

Plakat

Zapraszamy do pobrania pliku zawierającego plakat naszego spektaklu. (Autor- Szymon Kaczmarek)