
O festiwalu
Dla dzieci, młodzieży, rodziców i seniorów – w czerwcu 2018 odbył się pierwszy Festiwal Bajek organizowany przez Teatr Cortiqué – teatr dla dzieci w Poznaniu. Jego celem, oprócz dostarczenia doznań artystycznych, było kształtowanie dialogu międzypokoleniowego, zgodnie z hasłem przewodnim wszystkich festiwalowych wydarzeń – “Bajka łączy pokolenia”.
Od 15 do 18 czerwca 2018 roku w Poznaniu odbył się Festiwal Bajek organizowany przez Teatr Cortiqué we współpracy z Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu oraz Teatrem Animacji w Poznaniu. Wydarzenia festiwalowe wyszły jednak poza teatralne sale i wkroczyły w przestrzeń miejską.
Festiwal rozpoczęła PARADA Bajkowych Postaci złożona z przebranych za bajkowych bohaterów uczniów poznańskich szkół, przy wtórze Orkiestry Vivat!. Wystawionych zostało 6 SPEKTAKLI: “Tropem Białej Sowy” oraz premierowy “Naturalion dookoła Świata” Teatru Cortiqué, “Opowieści z Niepamięci” i “Odlot” Teatru Animacji, “Bajka baletowo” Teatru Wielkiego oraz “Bajka o szczęściu” TeatRyle; 2 KONCERTY: “Bajka Symfonicznie” Sinfonietta Polonia, koncert zespołu Studio Accantus; 2 występy storytellingowe Karawany Opowieści; 2 mini-spektakle lalkowe Łukasza Puczki oraz 4 WARSZTATY tematyczne.
Festiwalowi towarzyszył KONKURS (wyniki) na najlepszy kostium bajkowej postaci organizowany we współpracy z EMPIKIEM oraz działanie skierowane do seniorów i przedszkoli “Czytanie łączy”.
Poszczególne działania festiwalowe skierowane były do konkretnych grup wiekowych, w tym seniorów, których aktywny udział w ofercie festiwalowej ma docelowo mieć długofalowe korzyści. Szczegółowy program poniżej.
Teatr Cortiqué, instytucja organizująca Festiwal Bajek to nowe miejsce na mapie Poznania, jednak jego powstanie poprzedziły długie lata pracy i poszukiwań twórczych tancerki i choreografki Anny Niedźwiedź, która stworzyła autorską koncepcję kształcenia dzieci poprzez taniec, nazwaną przez nią Szkołą Sztuk. Teatr Cortiqué jest efektem podążania za potrzebami uczniów i rozwojem ich talentów oraz krokiem milowym w rozwoju Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź. Jest także pierwszym w Polsce teatrem, który prezentuje efekty pracy uczniów szkoły baletowej podczas w pełni profesjonalnych spektakli.
Program
Warning: usort() expects parameter 2 to be a valid callback, function 'date_sort' not found or invalid function name in /home/server837797/ftp/migracja/www.cortique.pl/public_html/wp-content/themes/cortique/page-festiwal.php on line 112

Tropem Białej Sowy - reż. Anna Niedźwiedź, muz. Gabriel Kaczmarek
Spektakl “Tropem Białej Sowy” to przeznaczona dla całej rodziny uniwersalna opowieść o sile mądrości i potędze szlachetnego charakteru. Główną bohaterką spektaklu jest tytułowa Sowa, która jednoczy mieszkańców zimowego świata – Kruki, Wróble, Strachy na Wróble, Pingwiny, Zmarzlaka itp. Produkcja jest kolejną premierą tandemu Niedźwiedź-Kaczmarek, widowisko charakteryzuje więc unikatowe połączenie tańca klasycznego i partii wokalnych z akrobatyką oraz niezwykły przepych w warstwie wizualnej, zwłaszcza jeśli chodzi o kostiumy sceniczne. Na potrzeby “Tropem Białej Sowy” ręcznie przygotowano ponad 160 kostiumów.

Parada Bajkowych Postaci - Teatr Cortiqué w Poznaniu
Parada Bajkowych Postaci ulicami Poznania? To możliwe! Zapraszamy wszystkich do wspólnego pochodu w ramach Festiwalu Bajek. A będzie to spacer niezwykły, bo… w przebraniach! Aby wziąć udział w paradzie należy bowiem przygotować swój własny kostium inspirowany bajką (znaną lub taką, którzy sami wymyślimy), czyli wziąć udział w konkursie na Bajkową Postać. Zapraszamy!

Muzyka z całego świata - Mandar Purandare, Eryk Nowacki, Marina Terlecka, Magdalena Chodanowska
Wraz z prowadzącymi warsztaty muzyczne udamy się w podróż do Indii oraz na Ukrainę. Naszymi przewodnikami będą muzycy Mandar Purandare, Eryk Nowacki oraz tancerka Magdalena Chodanowska. Poczas warsztatów uczestnicy poznają bliżej instrumenty charakterystyczne dla muzycznych kultur wschodu – m.in. bandurę; elementy choreograficzne itp.

Koncert przebojów „Bajka symfonicznie” - w wykonaniu orkiestry Sinfonietta Polonia i Solistów
Przeboje ze znanych bajek i kultowych filmów, w symfonicznej oprawie, wykonywane przez profesjonalną orkiestrę Sinfonietta Polonia pod batutą jej dyrektora – maestra Cheung Chaua – oto festiwalowa propozycja na czerwcowy wieczór.
Zabrzmią wiodące tematy Johna Williamsa i Klausa Badelta ze słynnych filmów „Harry Potter” i „Piraci z Karaibów”, piosenka „Lód w lecie” Ch. Becka z animowanego filmu dla dzieci „Kraina lodu” (Frozen), a także skomponowane przez Gabriela Kaczmarka, specjalnie na Festiwal, piosenki do bajek Juliana Tuwima „Lokomotywa” i „Okulary” oraz Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”, wykonywane przez solistów – Tomasza Raczkiewicza i Józefa Biegańskiego. Fascynująca kontorsjonistka (dziewczyna-guma), absolwentka Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu – Beata Treščec wcieli się w role kota, inspirowaną widowiskiem „Alicja w Krainie Czarów”, w reżyserii Anny Niedźwiedź. Maestro Cheung Chau porzuci na kilka minut batutę, aby wystąpić z tańczącym łabędziem, z utworu C. Saint Saënsa „Karnawał zwierząt”, kreowanym przez Stellę Walasik, która po kilku latach występów w Polskim Balecie Narodowym Teatru Wielkiego w Poznaniu, objęła stanowisko solistki Teatru Wielkiego w Poznaniu. Zapewne niespodzianką dla słuchaczy będzie pojawienie się na scenie urządzeń, znanych najstarszym słuchaczom, ale służących do zupełnie innych celów, niż tworzenie muzyki. A to za sprawą kompozytora Leroya Andersona nazywanego „amerykańskim Straussem”, który przekonał świat, ze muzyka symfoniczna wcale nie musi być poważna. Jego tryskające humorem miniatury są przyjmowane entuzjastycznie.
Sinfonietta Polonia pod batutą Cheunga Chaua towarzyszyła wykonawcom „Alicji w Krainie Czarów” oraz „Królowej Śniegu” oraz nagrała muzykę do obu tych spektakli. Znana jest też ze swoich owacyjnie przyjmowanych serii Wiedeńskich Koncertów Noworocznych. Z sukcesami występowała w Rzymie, Berlinie, Pekinie i wielu innych miastach Niemiec, Francji, Chin i Polski.

Wyspa Znikąd-Donikąd. Baśnie z dalekich wysp i lądów - opowieści dla dzieci - Szymon Góralczyk
Wyspa Znikąd-Donikąd. Baśnie z dalekich wysp i lądów.
Daleko od naszych domów, gdzieś na nieskończonym Oceanie znajdują się wyspy… a jest ich tam bardzo wiele. Wśród nich jedna jest szczególna, ponieważ to tu zamieszkał straszny Ikakindria Kolomamba, dzielny żółw, który chciał pofrunąć, piękna Ini i tańcząca Dandai. Wyruszmy zatem razem do miejsca pełnego wyjątkowych historii – na Wyspę Znikąd-Donikąd.
Opowiada i gra: Szymon Góralczyk (happy drum, kalimba, bęben obręczowy)
Szymon Góralczyk – bajarz i poszukiwacz. Z wykształcenia fizjoterapeuta, ale nie ma to większego znaczenia, odkąd zaczął opowiadać. Wszystko przez Tolkiena i mitologię nordycką. Później oczarowały go baśnie, zwłaszcza skandynawskie i polskie (kaszubskie). Najchętniej opowiada bez mikrofonu i na boso, tak po prostu. Z opowieściami odwiedził już wiele miast w Polsce i za granicą, prowadząc spotkania w przedszkolach, kawiarniach, bibliotekach, na festiwalach. Wierzy w moc słowa, które może kształtować rzeczywistość.

Koncert Studia Accantus - Studio Accantus
Podczas festiwalowego koncertu Studio Accantus wykona szeroko znane przeboje filmowe i musicalowe.
Formacja Accantus to utworzony przez Bartłomieja Kozielskiego zespół twórców i wykonawców, poruszających się w świecie musicalu i muzyki filmowej. Grupa koncertuje z sukcesami po całej Polsce, a jej repertuar i charyzma wokalistów oraz muzyków przyciąga publiczność od najmłodszych poprzez dorosłych po seniorów.
Studio Accantus może poszczycić się dużą rozpoznawalnością i imponującą liczbą fanów, które zyskało zamieszczając nagrania na kanale YouTube, który codziennie odwiedza ok. 200 tysięcy widzów. Łącznie do tej pory piosenki wykonywane przez Studio Accantus zostały wyświetlone 170 milionów razy.
Podczas Festiwalu Bajek na scenie wystąpią: Małgorzata Kozłowska, Zuzanna Makowska, Kuba Jurzyk, Paweł Izdebski oraz pianistka Katarzyna Mazurkiewicz.

Opowieści z niepamięci - Teatr Animacji w Poznaniu
Prasłowiańska mitologia, wraz z niezwykłymi legendami i zamieszkującymi je magicznymi istotami powoli odchodzi w niepamięć. Twórcy “Opowieści z niepamięci” postanowili uchronić kilka z nich przed zapomnieniem. Na scenę wychodzą aktorzy, by, jak za dawnych czasów, powoli snuć opowieści o potężnych Płanetnikach, szalonych leśnych znachorkach Babach, przebiegłych i niebezpiecznych Jędzach, czy budzącym grozę, tajemniczym Bezkoście. Jednak już na początku legendy pojawia się Kłobuk, cichy, leśny duch, którego obecność zawsze zwiastuje nieszczęście. Od tego momentu wszystko idzie nie tak, legendy, zamiast pojawiać się w słowach i szeptach, ożywają! Aktorzy Teatru Animacji wraz z dziećmi na widowni muszą udobruchać Babę, nie dać się zwieść parszywej Jędzy, stoczyć bój z Bezkostem, a wszystko po to, by uratować Płanetnika, bez którego przestałaby istnieć… nasza pogoda!
Niezwykłe, autorskie lalki Dudy Paivy faktycznie ożywają na scenie, budząc respekt, czasem grozę, a niekiedy szczery śmiech.
Duda Paiva, Brazylijczyk mieszkający na stałe w Holandii, postanowił przyjrzeć się z bliska słowiańskim legendom. Być może dzięki temu spektaklowi my sami poznamy je na nowo?
Preferowany wiek widzów – od 9 lat.

Opowieści z Pięciu Stron Świata - opowieści dla dorosłych - Szymon Góralczyk
Opowieści powstają kiedy coś się wydarzy, a potem wędrują z tymi, którzy chcą opowiadać i słuchać. Kiedy tacy wędrowcy spotkają się przy ognisku możecie usłyszeć wiele ciakwych historii.
Zapraszamy Was więc do przyłączenia się. Posłuchajcie o sprytnym sprzedawcy lampy ze Szkocji. O dzielnym Diżiko, który w bohaterskiej szarży zmierzyć się miał z całą armią wroga. O kogucie, który miał dziwny sen….. Poznajcie Drzewo Świata, na którym znajdują się wszystkie owoce jakie tylko istnieją. Kto wie, jakie jeszcze opowieści ułyszymy?
Opowiada i gra: Szymon Góralczyk (kalimba, bęben obręczowy)
Szymon Góralczyk – bajarz i poszukiwacz. Z wykształcenia fizjoterapeuta, ale nie ma to większego znaczenia, odkąd zaczął opowiadać. Wszystko przez Tolkiena i mitologię nordycką. Później oczarowały go baśnie, zwłaszcza skandynawskie i polskie (kaszubskie). Najchętniej opowiada bez mikrofonu i na boso, tak po prostu. Z opowieściami odwiedził już wiele miast w Polsce i za granicą, prowadząc spotkania w przedszkolach, kawiarniach, bibliotekach, na festiwalach. Wierzy w moc słowa, które może kształtować rzeczywistość.

PREMIERA - Naturalion dookoła Świata - reż. Anna Niedźwiedź
“Naturalion dookoła świata” (reż. Anna Niedźwiedź, muz. Gabriel Kaczmarek) to spektaklowa kontynuacja widowisk “Naturalion” i “Naturalion ku Słońcu”, które do tej pory zobaczyło już tysiące osób. Sceniczna opowieść po raz kolejny zaprosi widzów do wspólnej podróży po świecie przyrody, ale pokaże ją z innej niż poprzednicy strony. Na scenie zobaczymy m.in.: Żyrafy, Kolibry, Czarne Pantery czy Modliszkę. W spektaklu wystąpią uczniowie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź i Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu w towarzystwie zawodowych wykonawców.
Więcej informacji o spektaklu już wkrótce!

Odlot - Teatr Animacji w Poznaniu
Nanji, a właściwie Fryderyk (a może jednak Nanji?) to młody bocian biały, który przez zrządzenie losu urodził się nie w Europie, a w Afryce. Jest jedynym białym dzieciakiem wśród afrykańskich czarnych bocianów i przez to wszędzie czuje się obco. Ma tylko jedną prawdziwą przyjaciółkę – zwariowaną Fantu, czarną bocianicę. Przy niej zapomina o smutkach, prześcigają się w zabawach i psotach. Jednak nadopiekuńcza mama i przepracowany tata Nanjiego boją się o bezpieczeństwo syna i, w ramach kary za nierozsądne wybryki, zabraniają dzieciom się spotykać. Nanji i Fantu postanawiają więc uciec razem do Europy – wyśnionej ojczyzny Nanjiego, w której jego zdaniem wszystko jest lepsze. Ta długa i pełna przygód wędrówka bocianich dzieciaków pozwoli im spojrzeć na siebie i świat z innej perspektywy. Odkryją, że pięknie jest się różnić, że własnego miejsca nie trzeba szukać “gdzieś”, lecz “przy kimś”. Sztuka w mądry i lekki sposób opowiada o tolerancji, porusza problemy tożsamości narodowej, etnicznej, uwrażliwia na inność i udowadnia, że kolor skóry to tylko kolor skóry i nic więcej.

Bajka Baletowo - Teatr Wielki w Poznaniu prezentuje najciekawsze fragmenty baletów dla dzieci
Tancerze Teatru Wielkiego w Poznaniu w godzinnym show zaprezentują fragmenty najbardziej znanych spektakli baletowych. Będzie to doskonała okazja, zwłaszcza dla najmłodszych widzów, na przyśpieszony kurs baletowego obycia. W programie znajdą się m.in. “Dziadek do orzechów”, oraz “Królewna Śnieżka”.

Bajka o szczęściu - Grupa TeatRyle
“Bajka o szczęściu” to uniwersalna przypowieść o szczęściu i przyjaźni. O szczęściu nieustannie przez nas poszukiwanym, ale niedostrzeganym w zwykłym, codziennym życiu. O przyjaźni, bez której czujemy się samotni i niepotrzebni… Ubogie, proste ale i szczęśliwe życie wiodą Dziadek z trójką zwierząt: tańczącą Myszką, śpiewającym Kogucikiem i muzykalną Świnką. Pewnego dnia w ich spokojnym świecie pojawia się Handlarz. Kusi reklamami, oferuje atrakcyjne towary. Staruszek — początkowo nieufny — ulega złudnemu urokowi kolorowych przedmiotów i po kolei wymienia Myszkę, Kogucika i Świnkę na fajkę, nożyk i zegarek. Kiedy zostaje sam uzmysławia sobie co stracił i postanawia wyruszyć w świat na poszukiwanie swoich przyjaciół.
TeatRyle to przedsięwzięcie aktorów – absolwentów PWST Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku: Marioli i Marcina Ryl-Krystianowskich.
Wszyscy współpracujący z nami aktorzy są dyplomowanymi absolwentami tej, lub bliźniaczej – Wrocławskiej Akademii Teatralnej oraz pracownikami Teatru Animacji w Poznaniu.

Warsztaty lalkarskie (dla dzieci) - Łukasz Puczko
Jak wykonuje się lalki? W jaki sposób artysta sprawia, że stworzona przez niego postać się porusza? Jakie są tajniki zawodu lalkarza? Odpowiedzi na te i inne pytania poznają uczestnicy warsztatów lalkarskich prowadzonych przez Łukasza Puczko.
Łukasz Puczko – aktor, lalkarz, rzeźbiarz, fotograf. Od 2013 roku absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku), a od 2009 solista Street Artu na arenie europejskiej. Twórca niekonwencjonalnych marionetek łamiących podstawowe zasady animacji lalek.

Anna Seniuk i Łukasz Puczko zapraszają na: "Mistrzowie słowa i ruchu. Odczyt bajek i show marionetkowe" -
Jeśli chcesz się na własne oczy przekonać, jaka siła drzemie w marionetkach, to wydarzenie jest dla Ciebie! Podczas show posłuchasz najpiękniejszych światowych bajek i zobaczysz jak potrafi je uzupełnić i zinterpretować marionetka, a raczej wiele marionetek!
Anna Seniuk – polska aktorka teatralna i filmowa, profesor sztuk teatralnych, od 1998 profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od 2003 aktorka Teatru Narodowego w Warszawie. Znana również szerokiemu gronu publiczności ze srebrnego ekranu.
Jak sama mówi: “Dzieci są bardzo wdzięczną widownią, ponieważ mają ogromną wyobraźnię, a więc też zdolność poddawania się iluzji. Niezwykle cenne są w tym przypadku bajki radiowe, bo to one właśnie uruchamiają wyobraźnię. A teraz dzieci mają z tym problem, gdyż podaje się im gotowe rzeczy, gotowe obrazki. A przecież dziecko musi się wysilić troszeczkę, musi samo sobie pewne rzeczy wyobrazić. I radio albo spektakl muzyczny stwarza takie możliwości – dźwiękiem, pauzą, muzyką. Dziecko stwarza sobie wtedy przepiękny, własny świat. Nie trzeba mu go zabierać i zastępować płaskim rysunkiem.” Podczas Festiwalu Bajek zaprosi publiczność do świata wyobraźni czytając baśń “Calineczka” Hansa Christiana Andersena.

Czytanie łączy - Maria Rybarczyk
Jak czytać bajki wnuczętom, aby ta jak zahipnotyzowane wpatrywały się w babcię/dziadka? Co zrobić, aby nasi słuchacze, niezależnie od wieku, byli zaczarowani pięknem opowiadanej przez nas historii? Maria Rybarczyk, atorka Tetaru Nowego w Poznaniu, nauczy uczestników warsztatów, jak stać się fascynującym lektorem.
Maria Rybarczyk – aktorka Teatru Nowego od 1982 roku. Laureatka m.in. nagrody „Laur Wiosny” za najlepszą rolę kobiecą za rolę Heleny Andrejewny w spektaklu WUJASZEK WANIA Antona Czechowa podczas 2. Międzynarodowego Festiwalu Jednego Autora w Elblągu, odznaki honorowej „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz nagrody aktorskiej za rolę Kordelii w DZIENNIKU UWODZICIELA Sorena Kierkegaarda podczas XXVII Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form w Szczecinie

Warsztaty lalkarskie (dla młodzieży i dorosłych) - Łukasz Puczko
Jak wykonuje się lalki? W jaki sposób artysta sprawia, że stworzona przez niego postać się porusza? Jakie są tajniki zawodu lalkarza? Odpowiedzi na te i inne pytania poznają uczestnicy warsztatów lalkarskich prowadzonych przez Łukasza Puczko.
Łukasz Puczko – aktor, lalkarz, rzeźbiarz, fotograf. Od 2013 roku absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku), a od 2009 solista Street Artu na arenie europejskiej. Twórca niekonwencjonalnych marionetek łamiących podstawowe zasady animacji lalek.

Naturalion dookoła Świata - reż. Anna Niedźwiedź
“Naturalion dookoła świata” (reż. Anna Niedźwiedź, muz. Gabriel Kaczmarek) to spektaklowa kontynuacja widowisk “Naturalion” i “Naturalion ku Słońcu”, które do tej pory zobaczyło już tysiące osób. Sceniczna opowieść po raz kolejny zaprosi widzów do wspólnej podróży po świecie przyrody, ale pokaże ją z innej niż poprzednicy strony. Na scenie zobaczymy m.in.: Żyrafy, Kolibry, Czarne Pantery czy Modliszkę. W spektaklu wystąpią uczniowie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź i Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu w towarzystwie zawodowych wykonawców.
Więcej informacji o spektaklu już wkrótce!
Bilety
Zgłoszenia
Parada Bajek
Masz już kostium bajkowej postaci? Świetnie! Pokaż go całemu miastu podczas Parady Bajek, która przejdzie ulicami Poznania! Aby wziąć udział w Paradzie zgłoś się do nas i zapoznaj z poniższym regulaminem! Do zobaczenia 15.06.2018 (piątek) o godz. 12.00.
Czytanie łączy
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu skierowanym do seniorów i przedszkoli.
Zachęcamy wszystkie przedszkola, by wzmocniły więzi z seniorami – Babciami lub Dziadkami swoich podopiecznych, a seniorów i seniorki do czytania swoim wnukom. W ramach akcji starszemu pokoleniu proponujemy warsztaty czytania bajek (prowadzone przez znaną poznańską aktorkę Marię Rybarczyk) i zachęcamy je do wizyt w przedszkolach i czytania dzieciom. Wśród uczestników rozlosujemy nagrody! Więcej szczegółów na temat akcji – poniżej.
Regulamin i opis – akcja “Czytanie łączy”
Konkurs na Bajkową Postać
W ramach Festiwalu Bajek organizowany jest konkurs na “Bajkową Postać”, czyli najpiękniejszy kostium inspirowany bajką (już istniejącą bądź wymyśloną przez uczestnika). Zadaniem uczestników jest przygotowanie stroju bajkowej postaci, przebranie się w ten strój, wykonanie zdjęcia i przesłanie go w postaci pliku do organizatora konkursu.
Celem tej inicjatywy jest popularyzowanie bajek oraz zachęcanie do czynnego udziału w życiu kulturalnym uczniów poznańskich (i okolicznych) szkół i przedszkoli oraz mieszkańców Poznania, do których kierowany jest ten konkurs. (Trzy kategorie wiekowe: do 8, 18 oraz powyżej 19 roku życia)
Regulamin – Konkurs na Bajkową Postać
Sponsorem nagród w konkursie jest EMPIK.
Z wielką przyjemnością zawiadamiamy, że Konkurs na Bajkową Postać został rozstrzygnięty. Głosujący w naszym plebiscycie za najciekawsze 3 kostiumy uznali (w kolejności liczby oddanych na dany kostium głosów):
1. Kostium nr 6 – Czerwony Kapturek,
2. Kostium nr 11 – Masza,
3. Kostium nr 14 – Strach na wróble.
Nagrody dla powyższej trójki zwycięzców są do odebrania w biurze obsługi widza Teatru Cortiqué na pierwszym piętrze budynku przy ul. Mansfelda 4.
Wszystkim biorącym udział w naszym konkursie serdecznie dziękujemy za niesamowitą inwencje twórczą nietuzinkową wyobraźnię, a zwycięzcom gratulujemy wygranej!