Misja

W 2017 roku swoją działalność rozpoczął Teatr Cortiqué, który otworzył nowy rozdział w działalności edukacyjnej Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź. Profesjonalna przestrzeń teatralna z własnym repertuarem jest bardzo ważnym elementem kształcenia i edukacji baletowej.

Teatr i scena dają dzieciom i młodzieży możliwość rozwoju swojej pasji i talentów. To właśnie tutaj uczniowie odkrywają własne możliwości twórcze, a codzienne obcowanie ze sztuką to ogromna wartość.

Przygotowując  profesjonalne spektakle, uczniowie występują obok zawodowych artystów, twórców i choreografów, a także czerpią wiedzę i inspirację do dalszej nauki. Oprócz praktyki scenicznej, wychowujemy młode pokolenie widzów, wrażliwych na piękno tańca i muzyki.

Historia

Teatr Cortiqué mieści się w budynku o szacownej tradycji edukacyjnej. To właśnie w naszej siedzibie działał Brunon Czajkowski – wybitny filozof i pedagog, założyciel mieszczącego się kiedyś przy ul. Mansfelda Prywatnego Gimnazjum Męskiego dr Brunona Czajkowskiego.

Dzięki współpracy z Panem Dariuszem Haberskim, projektantem przestrzeni i realizatorem metamorfozy jeżyckiego budynku, jesteśmy pewni, że będziemy godnie kontynuować szczytne tradycje przestrzeni na Mansfelda 4.

Teatr Cortiqué to jedyne takie miejsce   w Poznaniu! Scena, którą można oglądać z trzech stron potęguje wrażenia artystyczne widzów  w każdym wieku! Sprawdź, dlaczego warto nas odwiedzić i odkrywaj piękno tańca, śpiewu, akrobatyki i sztuki cyrkowej podczas niezwykłych spektakli.

Dyrekcja

Anna Niedźwiedź- dyrektor

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, ukończyła studia wyższe na Wydziale Pedagogiki Baletu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tancerka Teatru Wielkiego i Muzycznego w Poznaniu. Od 1994 roku pedagog tańca klasycznego, choreograf. Przez 15 lat uczyła tańca klasycznego również dzieci niesłyszące. Założycielka pierwszej w Poznaniu prywatnej szkoły baletowej – Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź – której wyjątkowa działalność i sukcesy artystyczne doprowadziły do powstania Teatru Cortiqué – wyjątkowego teatru dla dzieci.

Gabriel Kaczmarek- z-ca dyrektora ds. muzycznych

Kompozytor muzyki do 11 spektakli baletowych, 1 spektaklu teatralnego, 2 filmów oraz 1 cyklu mszalnego. Oprócz tego komponuje również muzykę kameralną i elektroniczną. Pianista, licencjonowany muzykolog, koordynator nagrań studyjnych. Jest absolwentem muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z-cą dyr. ds. artystycznych Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź i Prezesem Zarządu Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Anny Niedźwiedź. Odpowiedzialny jest również za koordynację merytoryczną widowisk przygotowywanych przez Teatr Cortiqué – niezwykły teatr dla dzieci.

Anna Namyślak- z-ca dyrektora ds. administracyjnych

Dyrektor administracyjny z ponad 15-letnim doświadczeniem w zarządzaniu firmą, kierowaniu zespołami ludzkimi, współtworzeniu polityki firmy oraz strategii marketingowych. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, która z sukcesem zarządza Szkołą Baletową Anny Niedźwiedź, Niepubliczną Szkołą Sztuki Tańca oraz jej profilu artystyczno-akrobatycznego od 2013 r. od 2015 r. Szkołą Sztuk, a od 2017 roku również Teatrem Cortiqué Anny Niedźwiedź – teatrem dla dzieci.

Lilianna Kowalska - konsultant merytoryczny

Wieloletnia I solistka Teatru Wielkiego w Łodzi. Kierowała zespołem baletowym w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Ukończyła Gdańską Szkołę Baletową oraz Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka licznych nagród miedzy innymi: Medalu 200-lecia Baletu Polskiego oraz Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Była dyrektorem artystycznym w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu.

Twórcy

Anna Niedźwiedź- reżyser

Twórczyni ponad 30 spektakli baletowych w tym m.in. “Alicji w Krainie Czarów” i “Królowej śniegu”, które do tej pory widziały już tysiące widzów. Spektakle w jej reżyserii wystawiane są m.in. w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Nova w Bydgoszczy, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz podczas festiwali tańca – m.in Lądeckie Lato Baletowe. W  2017 została uhonorowana nagrodą Osobowość Roku Głosu Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.  W nauczaniu wykorzystuje autorską metodę „Szkoły Sztuk” , łącząc w swoich spektaklach rozmaite sztuki (taniec, śpiew, akrobatyka). Współtwórczyni „Poznańskich Spotkań Baletowych” oraz „Festiwalu Bajek”. Z pasją projektuje widowiska dla Teatru Cortiqué – teatru dla dzieci.

Gabriel Kaczmarek - kompozytor

Od 2014 roku jego dzieła były wykonywane publicznie ponad 150 razy m.in. w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Nova w Bydgoszczy, Filharmonii Świętokrzyskiej, Wielkiej Sali RBB w Berlinie, Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Teatrze Cortiqué w Poznaniu czy na Scenie Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka.W marcu 2016 roku odbyła się premiera “Królowej Śniegu” z muzyką autorstwa Gabriela Kaczmarka, napisaną na orkiestrę symfoniczną, głosy solowe, chór męski i chór dziewczęcy, powstającego w koprodukcji Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź i Teatru Wielkiego w Poznaniu. Płyta z muzyką ze spektaklu otrzymała prestiżową nagrodę – podwójny srebrny medal Global Music Awards w Los Angeles w kategoriach: kompozytor i muzyka baletowa.

Magdalena Kossakowska - choreograf

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Po jej ukończeniu otrzymała angaż do Teatru Wielkiego w Poznaniu. Po roku pracy awansowała na koryfejkę baletu, a po trzech latach na solistkę baletu Teatru Wielkiego.
Pracuje również jako choreograf i pedagog, od 2001 roku przekazując swoją wiedzę na temat tańca innym. Teatr Cortiqué – teatr dla dzieci – ożywia swoją charyzmą i energią.

Sandra Napierała - choreograf

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na stałe związana była z Operą Nova w Bydgoszczy, później z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Występowała na wielu scenach w kraju jak i za granicą. Z pasją współpracuje z Teatrem Cortiqué – teatrem dla dzieci.

Iwona Ratajczak - choreograf

Wykształcenie zdobywała w Państwowej Szkole Baletowej w Poznaniu oraz w Instytucie Sztuki Teatralnej w Moskwie. Na co dzień pracuje jako pedagog tańca oraz choreograf, Szkoleniowiec PZTF i Sędzia Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Świata w ramach International Dance Organization. Nagrodzona tytułem Zasłużony Działacz Kultury. Aktywnie wspiera działania Teatru Cortiqué – teatru dla dzieci.

Angelika Kaczmarek - choreograf

Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołą Baletową im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej. Była solistką m.in. w Teatrze Wielkim w Poznaniu, kreując role m.in. Odetty-Odylii w „Jeziorze Łabędzim” oraz Mirty w „Giselle”. W 1997 r. zaczęła współpracę z Polskim Teatrem Tańca. Jako solistka wykreowała tam w technice modern rolę główną rolę kobiecą w „Romeo i Julii” czy w „Niebezpiecznych związkach”  Wzięła też udział w musicalu „Disney Phantasy Show” w międzynarodowej obsadzie z solistami z Broadwayu.

Wiera Szymańska - choreograf

Ukończyła Szkołę Estradową w Moskwie. Przez wiele lat występowała jako artystka cyrkowa w Rosji. Pracowała m.in. w Filharmonii w Permie, gdzie występowała jako kobieta-guma, a także w numerach akrobatycznych i iluzjonistycznych. Była członkinią słynnej formacji artystycznej “Illusion”, z którą odbyła wiele artystycznych podróży m.in. do Kambodży, Wietnamu czy Korei Południowej. Teatr Cortiqué – teatr dla dzieci w Poznaniu – z pasją wspiera choreografiami z wykorzystaniem sztuki contortion.

Anna Suli - choreograf

Wykształcenie zdobywała w Państwowej Szkole Baletowej w Poznaniu, Studium Cyrkowym w Julinku i w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji. Pracowała m.in w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Circus Krone w Niemczech, Circuz Renz w Holandii. Uczyła także  tańca klasycznego i prowadziła zajęcia fitness. Do najważniejszych osiągnięć należy chociażby nagroda Prezydenta Miasta Poznania. Teatr Cortiqué – teatr dla dzieci – zawdzięcza jej niezapomniane choreografie akrobatyczne.

Artyści


Teatr Cortiqué w Poznaniu ma przyjemność współpracować z niezwykłymi artystami. Należą do nich przede wszystkim Uczniowie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź i jej profilu zawodowego Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu oraz profilu artystyczno-akrobatycznego.


Artyści współpracujący

-Renata Dobkowska (wokalistka; “Alicja w Krainie Czarów”, “Królowa Śniegu”, “Ach te Koty”)
-Ksenia Shaushyshvili (wokalistka; “Alicja w Krainie Czarów”, “Tropem Białej Sowy”, “Ach te Koty”)
-Jessica Mikina (wokalistka; “Naturalion dookoła Świata”, “Królowa Śniegu”)
-Marta Bykowska (wokalistka: “Naturalion dookoła Świata”, “Ach te Koty”)
-Michał Kondyjowski (wokalista: “Naturalion dookoła Świata”)
-Iwona Wall (wokalistka: “Ach te Koty”)
-Marianna Ćwiąkała (wokalistka: “Naturalion dookoła Świata”, “Tropem Białej Sowy”)

 

-Viktor Davydiuk (tancerz; “Alicja w Krainie Czarów”, “Królowa Śniegu”)
-Andrzej Płatek (tancerz; “Alicja w Krainie Czarów”, “Królowa Śniegu”, “Ach te Koty”)
-Miguel de Sousa Junior (tancerz; “Ach te Koty”)
-Olaf Przybytniak (tancerz; “Alicja w Krainie Czarów”, “Ach te Koty”)
-Julia Korbańska (tancerka: “Alicja w Krainie Czarów”, “Ach te Koty”)
-Diana Cristescu (tancerka; “Ach te Koty”)
-Maria Kielan (tancerka; “Królowa Śniegu”, “Alicja w Krainie Czarów”, “Ach te Koty”)
-Larissa Guerra (tancerka; “Ach te Koty”)
-Jagoda Buczkowska (tancerka/gimnastyczka artystyczna; “Naturalion dookoła Świata”, “Alicja w Krainie Czarów”, “Ach te Koty”)
-Kacper Helka (tancerz; “Alicja w Krainie Czarów”)
-Filip Balcerzak (tancerz; “Ach te Koty”)
-Maria Jurga (tancerka; “Tropem Białej Sowy”, “Naturalion dookoła Świata”, “Alicja w Krainie Czarów”, “Ach te Koty”)
-Katarzyna Kamyszek (tancerka; “Naturalion dookoła Świata”, “Alicja w Krainie Czarów”)
-Julia Taberska (tancerka; “Alicja w Krainie Czarów”)
-Asuka Horiuchi (tancerka; “Alicja w Krainie Czarów”)
-Saeka Shirai (tancerka; “Ach te Koty”)
-Jakub Grzelak (tancerz; “Alicja w Krainie Czarów”)

-Marcin Herman (skrzypce; “Alicja w Krainie Czarów”, “Królowa Śniegu”)
-Kosma Muller (skrzypce; “Alicja w Krainie Czarów”)
-Karolina Sydorowicz (skrzypce; “Naturalion dookoła Świata”)

-Łukasz Banach (akrobata; “Alicja W Krainie Czarów”, “Tropem Białej Sowy”, “Naturalion dookoła Świata”, “Ach te Koty”)
-Tomasz Krawczyk (akrobata; “Alicja w Krainie Czarów”, “Naturalion dookoła Świata”, “Ach te Koty”)
-Filip Szymczak (akrobata; “Alicja w Krainie Czarów”, “Ach te Koty”)
-Maria Godawa (aerial; “Ach te Koty”)
-Martyna Stankowiak (aerial; “Ach te Koty”)

-Magdalena Pawelec (Aktorka lalkarka; “Naturalion dookoła Świata”)
-Karolina Martin (Aktorka lalkarka; “Naturalion dookoła Świata”)
-Mirosław Ogórek (mim)
-Adam Niedźwiedź (mim/szczudlarz)

Dziękujemy wszystkich artystom za wspólne tworzenie niezwykłych dzieł.

Zapraszamy serdecznie na castingi i do współpracy!