Galeria

O spektaklu

Tropem Białej Sowy

Reżyseria – Anna Niedźwiedź
Muzyka – Gabriel Kaczmarek

Premiera – Poznań 2018

Spektakl zrealizowany

 

Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź

Edukacja poprzez sztukę

Spektakl zwraca uwagę młodych odbiorców na ważne wartości – wiedzę, intuicję, dojrzałość. Biała Sowa uosabia te cechy i choć można by założyć, że zapewnią jej one powszechny szacunek i sympatię, tak się nie dzieje. Sceniczna historia pokazuje jednak, że warto być wiernym swoim zasadom i rozwijać szlachetność charakteru – piękna postawa Białej Sowy w finale spektaklu zostaje nagrodzona, a inne postaci pojmują, iż o dojrzałość, mądrość i intuicję trzeba dbać i wciąż ją w sobie rozwijać.

Spektakl uczy dzieci obcowania ze światem teatru i opery. Autorska muzyka, ręcznie tworzone stroje i charakteryzacje oraz wyraziste rekwizyty z pewnością przyciągną uwagę najmłodszych. Scena, którą można obserwować z trzech stron i jej niewielka odległość od widowni zapewni niepowtarzalny kontakt z artystami wśród których znajdziemy uczniów poznańskich szkół artystycznych (Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź, Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu).


Libretto

Volva – wieszczka przyszłości posiada artefakt – Śnieżynkę Lodu. Jest ona atrybutem wiedzy, mądrości i intuicji. Stworzona została z misją zwalczania zła, poprzez budzenie w każdej istocie dobra. Volva objawia się więc Sowie, której dzięki swoim cechom jest kochana przez prawie wszystkie stworzenia. Wszyscy chcą się od niej uczyć i z nią przebywać. Volva przekazuje Sowie Śnieżynkę Lodu. Ta przepowiada jej przyszłość i pokazuje świat.

Sowa umie odczytywać cechy charakteru, posiada ogromną wiedzę i ma wielu przyjaciół. Uwielbiają przebywać z nią Pingwinki, Bałwanki, Śnieżynki i Wróble.

Jednak nie wszyscy mieszkańcy zimowego świata umieją docenić te cechy. Niechęć płynie zwłaszcza ze strony Kruków i Strachów na Wróble. Kruki wiedzą, że Sowa dostała od Volvy Śnieżynkę Lodu i jest w jej władaniu. Sprytne i przebiegłe Strachy na Wróble próbują buntować inne stworzenia, a szczególnie Wróble, które bardzo lubią towarzystwo Sowy.    

Dostojnego charakteru Białej Sowy nie pojmuje także Zmarzlak – psotnik, zrzęda i głupiec.

Volva, choć mogłaby sama szybko zaradzić złu dzięki artefaktowi, jednak przekazuje to zadanie Sowie. Chce nauczyć ją, jak za pomocą mądrości i wiedzy radzić sobie z brakiem sympatii i zazdrością innych stworzeń.                                                                                   

Sowa sama musi znaleźć sposób, aby przekonać Strachy, jak ważna jest przyjaźń i zgoda. W tej podróży będzie jej potrzebna opieka. Volva wysyła więc wraz z Sową  swoją świtę. Nad białym ptakiem będzie czuwać Skadia – Bogini Zimy, Ludzie Lodu oraz Dziwne Stwory.  

Podczas podróży Białej Sowy pojawia się również postać Ananku – przeznaczenie, które przybiera postać kobiety. Swoim głosem potrafi opowiadać piękne historie i towarzyszy bohaterom, obserwując toczącą się walkę dobra ze złem. 

W poszukiwaniu dobra, Biała Sowa musi sprostać wielu próbom, którym poddaje ją Volva. Jedną z nich jest moment, w który sprawia, że jeden z Wróbli odlatuje od stada i się gubi. Sowa dowiaduje się od Wróbli, ze Strachy oskarżają ją o uprowadzenie ich przyjaciela. Sowa jednak zachowując spokój i rozsądek, prosi przyjaciół o pomoc i wspólnie odnajdują zrozpaczonego ptaszka. 

Pokonane Strachy, widząc swój błąd, przystają do Wróbli i zostają przyjaciółmi Sowy. Volva jest z niej bardzo dumna, bo wykazała się mądrością i intuicją.                                                                                              

Volva wraz ze Skadią stawiają na drodze Sowy Zmarzlaka – psotnika, zrzędę i głupca. Wiedzą obie, że poradzenie sobie z głupotą, to często najtrudniejsze zadanie.    

Sowa, obdarzona wrażliwością szybko zrozumiała, że psikusy Zmarzlaka wynikają z jego rozpaczy nad własną niewiedzą i głupotą. 

Zmarzlak zawsze chciał być istotą rozumną, jednak nie spotkał do tej pory nikogo, kto wskazałby mu taką drogę. Szczęśliwie dla niego, Skadia postawiła na jego drodze Białą Sowę. To ona wskazała mu, że mądrość, to nie tylko wiedza, ale także szacunek i miłość do drugiej istoty.                                                                                      

Zmarzlak był bardzo wdzięczny Sowie i często pojawiał się u jej boku, wiedząc, że dzięki temu sam staje się mądrzejszy. 

Dzięki Volvie, a przede wszystkim dzięki szlachetnemu charakterowi Białej Sowy udaje się przywrócić zimowym krainom pokój i harmonię. 

Bilet

Kup bilet na spektakl i wyrusz razem z nami tropem Białej Sowy!

Dla szkół

Dla szkół

Chcemy inspirować dzieci i młodzież i zapraszać ich do magicznego świata teatru.

Pokazujemy uczniom piękno tańca klasycznego, akrobatyki, śpiewu. Zachęcamy do skorzystania z oferty edukacyjnej!

NAPISZ
i dowiedź się więcej

bow@cortique.pl

Twórcy

Pomysł i reżyseria – Anna Niedźwiedź
Muzyka – Gabriel Kaczmarek
Choreografia:
Dobrochna Figuła, Magdalena Kossakowska, Anna Suli, Wiera Szymańska, Beata Wrzosek-Dopierała, Iwona Ratajczak, Angelika Kaczmarek, Przemysław Grządziela, Dominika Żołądkowska-Szczęsna

Libretto:
Anna Niedźwiedź, Rita Larek
Kostiumy:
– projekt: Marianna Fogtman Budaj
– wykonanie: Grażyna Bittner, Anna Najdek
Scenografia – Marianna Fogtman Budaj

Obsada

Biała Sowa – Aneta Koprowska/Magdalena Kosterkiewicz/Elżbieta Nowicka
Skadia (bogini zimy) – Julia Korbańska/Maria Jurga
Volva (wieszczka przyszłości) – Adrianna Zakrzewicz/Daria Ozga
Zmarzlak – Adam Niedźwiedź/Jan Grządziela
Ananku (przeznaczenie) – Delfina&Bartek
Głos Ananku – Jessica Musielska
Sóweczki – Martyna Spieszalska, Zuzanna Maćkowiak
Siostry – Zofia Ciesielczak, Hanna Wiśniewska
Ośmiornica – Beata Treščec

Plakat

Pobierz plakat spektaklu!