Zespół Teatru Cortiqué Anny Niedźwiedź
Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź powołał własny zespół baletowy. Jego członkowie w stopniu doskonałym opanowali technikę tańca klasycznego, co pozwala na występy na scenach operowych i teatralnych w całym kraju.
Skąd wziął się pomysł na powstanie Zespołu Baletowego Teatru Cortiqué?
Po ukończeniu nauki w szkole baletowej i uzyskaniu dyplomu zawodowego tancerza, większość absolwentów nie otrzymuje pracy w operach i teatrach ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w zespołach baletowych. Absolwentom nie zapewnia się również kontynuacji nauki i doskonalenia techniki po zakończeniu edukacji baletowej.
- Tancerz nie może pozwolić sobie na przerwę w nauce tańca między zakończeniem szkoły, a otrzymaniem wymarzonej pracy. Czas jest tutaj kwestią kluczową, podobnie jak praktyka sceniczna i kontakt z publicznością.
- W szkole tancerz uczy się techniki tańca. W Zespole zdobywa doświadczenie i dojrzałość artystyczną i w ten sposób zwiększa swoje szanse na zdobycie pracy. Przede wszystkim pozostaje w dobrej formie i kondycji.
- Ideą, jaka przyświecała powstaniu Zespołu przy Teatrze Cortiqué, jest właśnie, doskonalenie warsztatu tancerza.
Jak funkcjonuje Zespół?
Dzięki dołączeniu do Zespołu Teatru Cortiqué absolwenci publicznych i niepublicznych szkół baletowych mogą nadal kształcić się w zawodzie tancerza, biorąc udział w zajęciach i warsztatach, a także mieć stały kontakt z publicznością.
Członkowie Zespołu mogą kontynuować naukę tańca, nie rezygnując ze studiów lub pracy. W Zespole zdobywają doświadczenie, praktykują na scenie, doskonalą swój warsztat, a jednocześnie mogą wybrać równoległą ścieżkę kariery.
Zajęcia i warsztaty
Prowadzącym Zespołu jest Kamil Guzy – absolwent Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Były stypendysta Funduszu na rzecz dzieci. Były solista teatru rozrywki w Chorzowie. Przez ostatnie 4 lata pracował w USA dla Princess Cruises oraz Norwegian Creative Studio. Finalista II edycji You Can Dance.
- Zajęcia dla członków zespołu przy Teatrze Cortiqué Anny Niedźwiedź odbywają się cztery razy w tygodniu, również w soboty. Warsztaty obejmują naukę tańca klasycznego, jazzowego, współczesnego, tańca charakterystycznego i bieżącego repertuaru. Dzięki temu możliwy jest rozwój w różnych technikach tańca.
- W ramach doskonalenia techniki tancerza, na zajęcia są zapraszani uznani w Polsce i na świecie pedagodzy i choreografowie. Prowadzą oni warsztaty doszkalające z wybranej techniki tańca.
Perspektywy
Członkowie Zespołu oprócz doskonalenia techniki tancerza będą mieli możliwość praktycznego wykorzystania swoich umiejętności m.in. w produkcjach Teatru Cortiqué Anny Niedźwiedź w rolach solowych, jako koryfejki i koryfeje. Planowana jest także współpraca z zewnętrznymi instytucjami kultury.