Misja

Teatr Cortiqué to nowe miejsce na mapie Poznania, jednak jego powstanie poprzedziły długie lata pracy i poszukiwań twórczych tancerki i choreografki Anny Niedźwiedź, która stworzyła autorską koncepcję kształcenia dzieci poprzez taniec, nazwaną przez nią Szkołą Sztuk. Teatr Cortiqué jest efektem podążania za potrzebami uczniów i rozwojem ich talentów oraz krokiem milowym w rozwoju Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź.
Jesteśmy przekonani, że profesjonalna scena teatralna z własnym repertuarem, będąca jednocześnie narzędziem edukacyjnym w rozwoju uczniów to pomysł unikatowy na skalę kraju. Dzieci i młodzież w Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź uczą się tańca klasycznego, pracując jednocześnie nad widowiskiem baletowym pod okiem profesjonalistów. Efekty tej pracy publiczność może podziwiać już od kilku lat – w Teatrze Wielkim w Poznaniu, czy na gościnnych scenach w całej Polsce. Od kilku miesięcy najwyższej jakości widowiska baletowo-akrobatyczne – “Cylię” czy “Naturalion dookoła świata” można oglądać także w Teatrze Cortiqué.

Przede wszystkim jednak nasza scena służy edukacji i codziennej pracy naszych uczniów na scenie Teatru Cortiqué – niezmiennie uczymy ich nie tylko czym jest profesjonalna produkcja sceniczna, ale i jak się ją tworzy – od pedagogów baletu począwszy, przez kompozytora, muzyków, scenografów, projektantów, śpiewaków, solistów baletowych, po krawcowe, operatorów świateł i wszystkich innych, którzy sprawiają, że teatr to magia.
Teatr Cortiqué to nie tylko zachwycające produkcje sceniczne, festiwale, które przed nami oraz wydarzenia specjalne. To także miejsce, w którym uczniowie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź na co dzień przekonują się co oznacza pracować zespołowo, stać w blasku świateł, być świadomym swojego ciała na scenie i pokonywać swoje słabości.
Teatr Cortiqué. Edukacja inspiruje!

Historia

Teatr Cortiqué – teatr dla dzieci – mieści się w budynku o szacownej tradycji edukacyjnej. Wszak to właśnie w naszej siedzibie działał Brunon Czajkowski – wybitny filozof i pedagog, założyciel mieszczącego się kiedyś przy ul. Mansfelda Prywatnego Gimnazjum Męskiego dr Brunona Czajkowskiego. Adaptacja na teatr dla dzieci tak wyjątkowej przestrzeni, która od lat funkcjonuje w ramach Jeżyckiego Centrum Edukacji i Biznesu to niezwykła szansa, aby pokazać piękno i potencjał sztuki oraz kontynuować założenia naszego wyjątkowego poprzednika. Chcemy do silnego duetu biznesu i edukacji dodać artyzm, a przez to rozbudzać kulturalną aktywności Jeżyc, Poznania, Wielkopolski i nie bójmy się powiedzieć, że także i kraju. Niech to będzie wyjątkowy teatr dla dzieci!

Dzięki współpracy z Panem Dariuszem Haberskim, projektantem przestrzeni i realizatorem metamorfozy jeżyckiego budynku, jesteśmy pewni, że będziemy godnie kontynuować szczytne tradycje przestrzeni na Mansfelda 4.

Dyrekcja

Anna Niedźwiedź- dyrektor

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, ukończyła studia wyższe na Wydziale Pedagogiki Baletu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tancerka Teatru Wielkiego i Muzycznego w Poznaniu. Od 1994 roku pedagog tańca klasycznego, choreograf. Przez 15 lat uczyła tańca klasycznego również dzieci niesłyszące. Założycielka pierwszej w Poznaniu prywatnej szkoły baletowej – Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź – której wyjątkowa działalność i sukcesy artystyczne doprowadziły do powstania Teatru Cortiqué – wyjątkowego teatru dla dzieci.

Gabriel Kaczmarek- z-ca dyrektora ds. muzycznych

Kompozytor, pianista, licencjonowany muzykolog, koordynator nagrań studyjnych. Jest absolwentem muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z-cą dyr. ds. artystycznych Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź i Prezesem Zarządu Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Anny Niedźwiedź. Odpowiedzialny jest również za koordynację merytoryczną widowisk przygotowywanych przez Teatr Cortiqué – niezwykły teatr dla dzieci.

Anna Namyślak- z-ca dyrektora ds. administracyjnych

Dyrektor administracyjny z ponad 15-letnim doświadczeniem w zarządzaniu firmą, kierowaniu zespołami ludzkimi, współtworzeniu polityki firmy oraz strategii marketingowych. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, która z sukcesem zarządza Szkołą Baletową Anny Niedźwiedź, Niepubliczną Szkołą Sztuki Tańca oraz Szkołą Artystyczno-Akrobatyczną od 2013 roku, od 2015 roku Szkołą Sztuk, a od 2017 roku również Teatrem Cortiqué Anny Niedźwiedź – teatrem dla dzieci.

Lilianna Kowalska - konsultant merytoryczny

Wieloletnia I solistka Teatru Wielkiego w Łodzi. Kierowała zespołem baletowym w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Ukończyła Gdańską Szkołę Baletową oraz Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie
Laureatka licznych nagród miedzy innymi: Medalu 200-lecia Baletu Polskiego oraz Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Była dyrektorem artystycznym w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu.

Twórcy

Anna Niedźwiedź- reżyser

Twórczyni ponad 30 spektakli baletowych w tym m.in. “Alicji w Krainie Czarów” i “Królowej śniegu”, które do tej pory widziały już tysiące widzów. Spektakle w jej reżyserii wystawiane są m.in. w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Nova w Bydgoszczy, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz podczas festiwali tańca – m.in Lądeckie Lato Baletowe. W swoich spektaklach z sukcesem łączy rozmaite sztuki (taniec, śpiew, akrobatyka). Z pasją projektuje widowiska dla Teatru Cortiqué – teatru dla dzieci.

Gabriel Kaczmarek - kompozytor

Autor muzyki teatralnej („Alicja w Krainie Czarów”, „Impresje Zimowe”, „Królowa Śniegu”) filmowej (m.in. „Kanadyjskie Sukienki” przy których współpracował z Justyną Steczkowską, „Chcę Wstąpić do Policji”), baletowej, koncertowej, reklamowej, elektronicznej. W 2016 skomponował z okazji obchodów 1050 lecia Chrztu Polski, Mszę 1050, której prawykonanie odbyło się 15 maja w Kościele św. Floriana w Poznaniu, a która następnie wykonana została z okazji obchodów Święta Niepodległości organizowanych przez Ambasadę Polską w Berlinie w wielkiej sali RBB. Wile satysfakcji daje mu praca w Teatrze Cortiqué – teatrze dla dzieci – i tworzenie muzyki z myślą o edukowaniu młodych odbiorców.

Magdalena Kossakowska - choreograf

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Po jej ukończeniu otrzymała angaż do Teatru Wielkiego w Poznaniu. Po roku pracy awansowała na koryfejkę baletu, a po trzech latach na solistkę baletu Teatru Wielkiego.
Pracuje również jako choreograf i pedagog, od 2001 roku przekazując swoją wiedzę na temat tańca innym. Teatr Cortiqué – teatr dla dzieci – ożywia swoją charyzmą i energią.

Beata Wrzosek-Dopierała - choreograf

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. Wieloletnia solistka Teatru Tańca Baletu Poznańskiego oraz pierwsza solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu. Nagrodzona m.in. Medalem Młodej Sztuki im. Leona Wójcikowskiego, Nagrodą Miasta Poznania dla Młodych Twórców oraz Nagrodą I stopnia za Działalność Artystyczną Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Jej choreografie zawsze przyciągają uwagą w Teatrze Cortiqué – teatrze dla dzieci.

Sandra Napierała - choreograf

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu.
Ukończyła studia magisterskie (specjalność: pedagogika baletowa) na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas przebiegu kariery artystycznej na stałe związana była z Operą Nova w Bydgoszczy, a następnie z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Jako tancerka występowała również na wielu scenach w kraju jak i za granicą m. in. w Niemczech i Chinach. Z radością i pasją współpracuje z Teatrem Cortiqué – teatrem dla dzieci.

Iwona Ratajczak - choreograf

Wykształcenie zdobywała w Państwowej Szkole Baletowej w Poznaniu oraz w Instytucie Sztuki Teatralnej w Moskwie. Na co dzień pracuje jako pedagog tańca oraz choreograf, Szkoleniowiec PZTF i Sędzia Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Świata w ramach International Dance Organization. Nagrodzona tytułem Zasłużony Działacz Kultury. Aktywnie wspiera działania Teatru Cortiqué – teatru dla dzieci.

Angelika Kaczmarek - choreograf

Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołą Baletową im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej. Była solistką m.in. w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie zatańczyła główne role, m.in. Odetty-Odylii w „Jeziorze Łabędzim” oraz Mirty w „Giselle”. W 1997 r. zaczęła współpracę z Polskim Teatrem Tańca, gdzie jako solistka wykreowała w technice modern rolę główną rolę kobiecą w „Romeo i Julii” w chor. B.Culberg, M de Tourvel w „Niebezpiecznych związkach” i wiele innych partii.
Wzięła także udział w musicalu „Disney Phantasy Show” w międzynarodowej obsadzie z solistami z Broadwayu, z którymi podróżowała po całej Europie. W Teatrze Cortiqué – teatrze dla dzieci – realizuje choreografie dla najmłodszych uczniów.

Wiera Szymańska - choreograf

Ukończyła Szkołę Estradową w Moskwie. Przez wiele lat występowała jako artystka cyrkowa w Rosji. Pracowała m.in. w Filharmonii w Permie występując jako kobieta-guma, a także w numerach akrobatycznych i iluzjonistycznych. Była członkinią słynnej formacji artystycznej “Illusion”, z którą odbyła wiele artystycznych podróży m.in. do Kambodży, Wietnamu, Korei Południowej. Teatr Cortiqué – teatr dla dzieci – wspiera choreografiami z wykorzystaniem sztuki contortion.

Anna Suli - choreograf

Wykształcenie zdobywała w Państwowej Szkole Baletowej w Poznaniu, Studium Cyrkowym w Julinku i w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji (ukończone dwa kierunki: Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, Zarządzanie oświatą). Pracowała m.in w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Circus Krone w Niemczech, Circuz Renz w Holandii. Uczyła także także tańca klasycznego i prowadziła zajęcia fitness. Wielokrotnie nagradzana. Do najważniejszych osiągnięć należy chociażby nagroda Prezydenta Miasta Poznania za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i organizacyjnej; nagroda Prezesa Pro Sinfoniki Alojzego Łuczaka; nagroda i wyróżnienie w 42. Turnieju Pro Sinfoniki pt.:”Ach, jak ten duch pięknie gra”. Teatr Cortiqué – teatr dla dzieci – zawdzięczna jej niezapomniane choreografie akrobatyczne.

Dominika Żołądkowska-Szczęsna - choreograf

Wieloletnia uczennica Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź, ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz uzyskała tytuł instruktora tańca jazzowego na Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Jej pasja i miłość do tańca sprawiły, że związana jest ze Szkołą i Teatrem Cortiqué – teatrem dla dzieci – od początku ich istnienia.

Artyści


Teatr Cortiqué – teatr dla dzieci – ma przyjemność współpracować z niezwykłymi artystami.
Należą do nich przede wszystkim Uczniowie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź, Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu, Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej

OPIEKA WOKALNA
Donata Hoppel

Artyści współpracujący

-Magdalena Stefaniak (sopran; “Alicja w Kainie Czarów”, “Królowa Śniegu”)
-Renata Dobkowska (sopran; “Alicja w Kainie Czarów”, “Królowa Śniegu”, Naturalion, Impresje Zimowe, Naturalion ku Słońcu)
-Eliza Kierepka (sopran; “Alicja w Kainie Czarów”, “Królowa Śniegu”
-Karolina Sierant (tancerka; “Alicja w Kainie Czarów”, “Królowa Śniegu”)
-Viktor Davydiuk (tancerz; “Alicja w Kainie Czarów”, “Impresje Zimowe”, “Królowa Śniegu”)
-Marcin Herman (skrzypce; “Alicja w Kainie Czarów”, “Królowa Śniegu”)
-Maria Kielan (tancerka; “Alicja w Kainie Czarów”, “Królowa Śniegu”)
-Lidia Zwolińska (tancerka; “Alicja w Kainie Czarów”, “Królowa Śniegu”)
-Andrzej Płatek (tancerz; “Alicja w Kainie Czarów”, “Królowa Śniegu”)
-Tomasz Raczkiewicz (kontratenor; “Królowa Śniegu”)
– Izabela Tarasiuk-Andrzejewska (mezzosopran; “Królowa Śniegu”)
-Jessica Musielska (Jenna Mori) (śpiew; Naturalion, Naturalion ku Słońcu, “Królowa Śniegu”)
-Marcelina Górska (alt; Cylia)
-Marina Terlecka (sopran; Cylia)
-Marta Rogacka (sopran; Cylia)
-Andrzej Michajłowski (tenor; Cylia)
-Jagoda Buczkowska (gimnastyczka artystyczna; Naturalion, Naturalion ku Słońcu)
-Jakub Starzycki (tancerz; Naturalion, Naturalion ku Słońcu, “Królowa Śniegu”)
-Łukasz Banach (akrobata; Alicja w krainie czarów, Naturalion ku Słońcu)
-Krzysztof Hubert (akrobata; Alicja w krainie czarów, “Królowa Śniegu”)
-Łukasz Świrk (akrobata; “Królowa Śniegu”
Dziękujemy wszystkich artystom za wspólne tworzenie niezwykłych dzieł.
Zapraszamy serdecznie na castingi i do współpracy